کاربر طلایی

PDA

مشاهده کامل : تاپيک تصاوير خلبانان شهيد نيروي هوايي ایران


صفحه ها : [1] 2

keiivan
25-04-2012, 13:04
شروع جنگ تحمیلی از سوی عراق در سال 59 باعث شد تا شیر مردان ایرانی از هر طبقه و تباری که بودند (ارتشی ، سپاهی ، بسیجی ، عشایر و ...) به پا خیزند و جهت دفاع از تمامیت ارضی ایران اسلامی با دشمن بعثی تا بن دندان مسلح به جهاد و مقابله بپردازند ، به گونه ای که چشم جهانیان را خیره رشادتها و دلاوریهای خود کردند . خلبانان شهید نیروی هوایی نیز گروهی از این دلاوران بودند که خون خود را فدا کردند تا ....

اما مقصود از ایجاد این تاپیک این است که انشالله با کمک دوستان مجموعه ای کامل از تصاویر خلبانان شهید نیروی هوایی گردآوری گردد ، شاید بتوان با این کار قدمی هر چند کوچک در راه معرفی این عزیزان به نسل جدید برداشت...


جهت تکمیل این تاپیک ، نیازمند کمک همه دوستان هستیم ...البته خواهش دارم که همگی عزیزان نظم تاپیک را حفظ نموده و طبق محور تاپیک جلو روند.

keiivan
25-04-2012, 13:06
سرلشگر خلبان شهید عباس دوران ، یکی از بهترین خلبانان F-4E در جهان

.FARHAD.
25-04-2012, 13:17
سمت چپ شهید سرلشگر خلبان عباس دوران و سمت راست شهید سرلشگر خلبان علیرضا یاسینی

keiivan
25-04-2012, 13:24
سرلشگر خلبان شهید عباس بابایی ، خلبان F-5 ، F-14http://www.ashoora.ir/images/stories/article_pictures/defamoghadas/farmandehan/2-8-9-10-11-12-13.jpg
عباس بابايي در سال 1329 در شهرستان قزوين به دنيا آمد . دورة ابتدايي را در دبستان « دهخدا » و دورة متوسطه را در دبيرستان « نظام وفا » گذراند . سال 1348 ، در رشتة پزشكي پذيرفته شد ؛ ولي تحصيل در دانشكدة خلباني نيروي هوايي را ترجيح داد . پس از گذراندن دورة مقدماتي خلباني ، براي تكميل دوره ، به كشور آمريكا اعزام شد . پس از طي دورة آموزش خلباني هواپيماي شكاري ، به ايران بازگشت و در پايگاه هوايي دزفول مشغول به خدمت شد . با ورود هواپيماهاي پيشرفته (F14) به نیروی هوایی او برای پرواز با آن ، انتخاب شد و به پايگاه هوايي اصفهان انتقال يافت .

پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، سرپرستي انجمن اسلامي پايگاه هوايي اصفهان را بعهده گرفت . با شروع جنگ تحميلي ، در مدت كوتاهي توانست با بهره گيري از شور و استعدادش ، نقش ارزنده اي را در عمليات هاي برون مرزي ايفا نمايد . در سال 1360 به درجة سرهنگ دومي ارتقاءيافت و به فرماندهي پايگاه هشتم اصفهان برگزيده شد . در نهم آذرماه 1362 ، ضمن ترفيع به درجه سرهنگ تمامي ، به سِمت معاونت عمليات فرماندهي نيروي هوايي ، منصوب شد و به ستاد فرماندهي در تهران عزيمت كرد . از هشتم ارديبهشت ماه 1366 به درجة سرتيپي مفتخر شد . پانزدهم مرداد ماه همان سال در حاليكه به درخواست هاي پياپي دوستان و نزديكانش جهت شركت در مراسم حج پاسخ رد داده بود ، برابر روز عيد قربان در حين عمليات برون مرزي به شهادت رسيد .

keiivan
25-04-2012, 13:34
سرلشگر خلبان شهید علیرضا یاسینی

شهيد ياسيني مهارت خاصي در هدايت هواپيماي اف 4 داشت. در يكي از ماموريت ها هواپيماي وي در هنگام بازگشت از عملياتي برون مرزي مورد تعقيب يك فروند ميگ 23 عراقي قرار مي گيرد كه در اروندرود مورد اصابت موشك قرار مي گيرد.
به محض برخورد، سيستم اجكت خلبان خود به خود فعال مي شود و خلبان اجكت مي كند ولي شهيد سرلشكر ياسيني كه به عنوان افسر كابين عقب در اين پرواز بود، با مهارت خاصي هواپيما را درحالي كه تقريبا سيستم هيدروليك خود را از دست داده بود، در پايگاه ششم به زمين مي نشاند.
در يكي ديگر از عملياتها، وي از پايگاه ششم شكاري براي زدن هدفي در عراق به پرواز درمي آيد و بعد از عبور از اروندرود، در محدوده خورموسي با ارتفاع پايين و با سرعت بالا درحال پرواز بود كه ناگهان هواپيما با يك دسته پرندگان برخورد مي كند. در اين هنگام به دليل شكستن كانپه كابين جلو، شهيد ياسيني بيهوش مي شود. سرتيپ اقدام كه به عنوان كمك در اين پرواز بود، بعد از چند لحظه بيهوشي حالت عادي پيدا كرده و به تصور اين كه ياسيني اجكت كرده، سعي در بازگردادندن جنگنده مي كند ولي به دليل مشكلاتي كه در سيستم ناوبري بوجود آمده بود، راه خود را گم مي كنند. بعد از دقايقي كه با نااميدي درحال گشتن به دنبال راه بودند، ناگهان صداي دلنشيني را كه اكثر خلبان هاي فانتوم با آن آشنا بودند،از طريق راديوي هواپيما مي شنوند و اين صداي شهيد سرهنگ خلبان هاشم آل آقا بود كه بعد از تماس راديويي از طريق ايشان، اعلام مي شود كه ياسيني اجكت نكرده و فقط چترش باز شده و بر روي صندلي مي باشد.
آل آقا جلو تر حركت مي كند و اقدام با كمك شهيد آل آقا، راه پايگاه را پيش مي گيرد در اين هنگام شهيد ياسيني به هوش مي آيد و درحالي كه تمام صورت او آغشته به خون بود، به دليل ديد بهتر تصميم مي گيرد تا هدايت هواپيما را بعهده بگيرد و درحالي كه مجروح بود، هواپيما را به سلامت در پايگاه بوشهر به زمين مي نشاند
جانبازي و مسئوليت پذيري
شهيد ياسيني به علت ايجكت از هواپيما داشتتند از ناحيه كمر و دست مجروح و جانباز 55 درصد بودند، ولي هيچ گاه درد كمر و مسئوليت هاي فراواني كه داشت مانع از پروازهاي جنگي او نمي شد.
شهيد ياسيني عاشق پرواز بود. او با انواع مختلف هواپيما از جمله اف 4، اف 5، ميگ 29، سوخو 24 و پي اف3 پرواز كرد كه از اين حيث، از خود يك ركورد بجاي گذاشت ولي هواپيماي محبوب شهيد ياسيني، اف 4 (فانتوم ) بود.
ياسيني تا زمان شهادت با اين كه به عنوان يكي از فرماندهان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي بود و تمام فعاليت هاي ستادي را انجام مي داد در كنار آن به عنوان يكي از استادان خلبان مشغول آموزش دانشجويان خلباني بود.

.FARHAD.
25-04-2012, 13:34
شهید سرلشگر خلبان محمد هاشم آل آقا - قهرمان F14

keiivan
25-04-2012, 13:39
سرلشگر خلبان شهید جواد فکوری

شهید جواد فکوری در دیماه سال 1317 در محله(چرنداپ) کوی شرکت تبریز به دنیا آمد .پدرش فردی مذهبی و از کاسب های جز بود که در آن زمان به علت عدم رونق بازار به همراه خانواده اش به تهران مهاجرت کرد و در این شهر اقمت گزید . جواد پس از گذراندن ایام طفولیت پای به مدرسه نهاد دوران ابتدایی را در مدرسه اقبال واقع در محله قدیم(دردار) و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان مروی تهران به پایان رساند و در سال 1337 موفق به اخذ دیپلم گردید . وی دارای هوشی سرشار و ذهنی خلاق بود و در طول دوران تحصیل همواره یکی از شاگردان موفق و ممتاز کلاس به شمار می آمد . شهید فکوری در سال 1338 در آزمون سراسری دانشگاه شرکت کرد و در رشته پزشکی پذیرفته شد اما به دلیل علاقه وافری که به آموختن فن خلبانی داشت انصراف داده و در مهر ماه همان سال به استخدام دانشکده خلبانی نیروی هوایی در آمد و پس از گذراندن دوره های مقدماتی اولین پرواز مستقل خود را در خردادماه 1339 با یک فروند هواپیمای تی 33 و به مدت یک ساعت و نیم بر فراز آسمان دوشان تپه در وضعیت های مختلف انجام داد که پس از فرود مورد تشویق استاد خلبان قرار گرفت . شهید فکوری پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز در ایران جهت تکمیل دوره تخصصی پرواز به کشور آمریکا اعزام و پس از 82 هفته با 263 ساعت پرواز با انواع هواپیما های شکاری موفق به دریافت گواهینامه خلبانی بر روی هواپیمای اف 4 شد.

همچنین نقش شهید فکوری به صورتی قاطع و مصمم در هدایت عملیات خنثی سازی کودتای نوژه و نظارت وی در دستگیری عناصر این کودتا قابل توجه بوده است . نقش شهید فکوری در طراحی و اجرای بزرگترین عملیات 140 فروندی که تنها به فاصله 10 ساعت از آغاز جنگ تحمیلی و به تلافی اولین حمله ناجوانمردانه رژیم بعث عراق صورت گرفت همواره نقطه عطفی در تاریخ نبردها و جنگ های هوایی به شمار می آید . شهید فکوری در سال های پس از انقلاب چندین بار توسط عناصر وابسته و ضد انقلاب تا مرز شهادت پیش رفت .
سرانجام در شامگاه هفتم مهر ماه 1360 زمانی که به همراه تنی چند از سرداران رشید اسلام ( فلاحی ،نامجو ،کلاهدوز ،جهان آرا و ... ) که حاملان خبر فتح و پیروزی رزمندگان سلحشور اسلام بودند و به منظور دیدار و ارایه گزارش فتح به فرماندهی کل قوا امام خمینی (ره) از منطقه عملیاتی به تهران بازمی گشتند در اثر سانحه سقوط سی 130 در 30 مایلی جنوب شهر تهران (كهریزک ) به افتخار شهادت نایل آمد

keiivan
25-04-2012, 13:43
سرتيپ خلبان شهيد فريدون ذوالفقاريسرتيپ خلبان فريدون ذوالفقاري در خانواده اي نظامي ديده به جهان گشود .در دبيرستان سن لويي فرانسويان درس خواند و مدتي را هم بنا به شغل پدر در اتريش گذراند . به نيروي هوايي كه وارد شد براي تكميل دوره خلباني به آلمان و آمريكا اعزام شد و دوره 2 ساله خلباني در آمريكا را طي 8 ماه گذراند. او جزو خلبانان باهوش به شمار مي رفت كه براي گذراندن دوره پيشرفته هواپيماي شناسايي فانتوم RF4E دو باره به آمريكا اعزام شد. فريدون ذوالفقاري به 3 زبان انگليسي , آلماني و فرانسه تسلط داشت . ايشان در زمان جنگ به علت درجه و سمت بالايي كه داشت مي توانست پرواز نكند ولي به گفته خودش الان زمان بهره برداري از سرمايه ايست كه خرج آنها شده.... سر انجام در بازگشت از يك ماموريت خطرناك شناسايي در جزيره مجنون مورد اصابت موشك قرار گرفته و به ديگر هم رزمان شهيدش پيوست....

.FARHAD.
25-04-2012, 13:45
شهید عباس دوران هنگام فارغ التحصیلی در آمریکا

keiivan
25-04-2012, 13:47
فرمانده شهید نیروی هوایی سرلشگر منصور ستاری

سرلشكر شهيد ، منصور ستاري در سال 1327 در روستاي ولي آباد ورامين ديده به جهان گشود . پدرش ، مرحوم « حاج حسن » شاعري فاضل بود كه ديواني از او به نام «ماتمكده عشاق » به يادگار مانده است .

منصور ستاري دوران ابتدايي را در مدرسه ولي آباد ورامين و دوران متوسطه را در قريه « پوينك » باقر آباد به پايان رسانيد . وي در طول دوران تحصيل همواره يكي از شاگردان ممتاز كلاس به شمار مي‌رفت .

شهيد بزرگوار پس از اخذ ديپلم متوسطه ، در سال 1346 وارد دانشكدة‌افسري شد و پس از پايان دورة‌دانشكده به درجة ستوان دومي نايل آمد . در سال 1350 جهت طي دورة‌علمي كنترل رادار به كشور آمريكا اعزام شد و پس از گذراندن دورة‌يكساله ، در سال 1351 به ايران بازگشت و به عنوان افسر كنترل شكاري نيروي هوايي مشغول به كار شد .

شهيد ستاري در سال 1354 در كنكور سراسري شركت كرد و در رشته برق و الكترونيك پذيرفته شد . تعدادي از واحدهاي دانشگاهي را گذرانده بود كه با پيروزي انقلاب اسلامي و شروع جنگ تحميلي تحصيل را كنار گذاشت و همدوش ديگر آحاد مردم به پاسداري از دستاوردهاي انقلاب پرداخت.

وي افسري مؤمن ، متعهد ، شجاع ، آگاه ، تيزهوش و كاردان بود . طرح‌ها و ابتكارهاي زيادي در تجهيز سيستم‌هاي راداري ، پدافندي به اجرا گذاشت كه در طول جنگ تحميلي توان نيروي هوايي را در سرنگوني هواپيماهاي متجاوز دشمن دو چندان نمود .

تيمسار ستاري به علت فعاليتهاي بيش از حدي كه در اجراي طرح‌هاي جنگي از خود نشان داد ، درسال 1362 به سمت معاون عمليات فرماندهي پدافند نيروي هوايي منصوب شد . طرح‌ها و برنامه‌هايي كه شهيد ستاري ارائه مي‌داد بسيار منطقي ، عملي ، كاربردي و مؤثر بود . از اين رو در سال 1364 به عنوان معاونت طرح و برنامه نيروي هوايي برگزيده شد و به علت لياقت و كارداني و شايستگي كه از خود نشان داد ، در بهمن ماه سال 1365 با درجة سرهنگي به سمت فرماندهي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران منصوب شد و تا هنگام شهادت عهده دار اين مسئوليت بود .

در عمليات خيبر وقتي در محاصره بمباران شيميايي او ماسك خود را تقديم به پيرمردي كه راننده لودر بود كرد را همه به ياد دارند. براثر اين اقدام وي تا زمان شهادت از شامه بويايي بي بهره شده بود و تا پايان عمر اين موضوع را مخفي مي كرد.

اقدامات شهيد ستاري بر چهار ركن اصلي استوار بود:

۱ـ طرح و برنامه صحيح از ابتداي فرماندهي همراه با آينده نگري هرچه ژرف تر.

۲ـ سازماندهي نيروي انساني متعهد و كارا = مستعد و مبتكر و بيش از همه خوداتكا و خودباور در پروژه هاي توسعه پيشرفت.

۳ـ تأمين وسايل و تجهيزات با بهره گيري حداكثر از منافع موجود داخلي و با تكيه بر اهداف خودكفايي كشور.

۴ـ اعمال مديريت پويا و متكي بر روابط انساني و ايجاد محيطي هرچه مناسب تر براي تشريك مساعي همگاني.

شهيد ستاري با برنامه اي منسجم كه در پيروزي نهايي بسيار مؤثر افتاد به كار پرداخت.

از اقدامات مهم و بنيادين اين شهيد بزرگوار مي توان اجمالاً به مواردي چند اشاره نمود.

ـ تأسيس دانشكده پرواز (خلباني) اين آرزوي ديرينه هر ايراني وطن پرست و پرسنل نيروي هوايي بود. اولين سري دانشجويان خلباني در مهرماه سال ۱۳۶۷ وارد دانشكده پرواز شدند.

ـ ” يكي از اين پروژه ها بعد از شهادت ايشان هواپيماي جنگي آذرخش بود كه با حضور رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۶ به پرواز درآمد. “

تأسيس دانشگاه هوافضا با ۸ گرايش تحصيلي و مبتني بر برنامه هاي آموزشي ـ مجموعه هاي كارشناسي و مصوبات وزارت فرهنگ و آموزش عالي.

ـ تأسيس دانشكده پرستاري و راه اندازي مركز تحقيقات و آموزش پزشكي (پاتولوژي) نيروي هوايي.

ـ توجه به آموزش كارا (حين خدمت) و آموزش پرسنل رده مياني.

ـ ايجاد هنرستان كارودانش ـ فني و حرفه اي درمركز آموزشهاي هوايي و اجراي برنامه هاي آموزش و پرورش براي افرادي كه حداكثر با سن شانزده سال به استخدام نهاجا درآمده بودند تا بتوانند همانند دانش آموزان دبيرستان به تحصيل بپردازند و ديپلم رسمي كشور به آنها اعطاشود.

ـ ايجاد شبكه ديده باني به منظور تقويت سيستم پدافندي كشور ـ ايجاد شبكه ديده باني بصري ـ ايجاد موانع هوايي بر فراز دره ها، گذرگاهها و ارتفاعات و...

شهيدستاري كه به واقع معماري آينده نگر براي سيستم پدافند هوايي كشور بود با راه اندازي تأسيسات و امكانات جديد تعمير و نگهداري و نيز اجراي پروژه هايي نظير پروژه اوج و نيز راه اندازي مركز پژوهش، تحقيقات و آموزش (پتا) توان نگهداري نيرو را تقويت و به چندين برابر قدرت قبلي ارتقاداد. اين مهم براي كشوري كه پايه هاي صنعتي اش تقريباً ضعيف بود كاري شگرف مي باشد. ايجاد مؤسسات فني و صنعتي پيشرفته براي آموزش پروازي مرحله مقدماتي دانشجويان خلباني با كمك مهندسين و متخصصين نهاجا با ساخت هواپيماي پرستو. اين هواپيما از نظر امكانات عملياتي تقريباً شبيه هواپيماي بونانزاي ساخت آمريكا مي باشد.

يكي از مهمترين فعاليتهاي سرلشگر شهيد منصور ستاري طي سالهاي ۶۶ الي پايان جنگ تحميلي اسكورت ناوگان تجاري كشتي هاي نفتكش ايران در خليج فارس و درياي عمان تا خروج آنها بود. انجام عمليات اسكورت باتوجه به حجم عمليات جنگي و مضافاً حجم عمليات عادي و روزانه نهاجا كاري بس عظيم بود.

نگهداري مجتمع پتروشيمي بندرامام، حفاظت از ميدان گازي كنگان و مواردي نظير اينها يادآور اقدامات و جانفشاني هاي عقابان تيزپرواز و پرسنل پدافندي نيروي هوايي تحت فرماندهي و مديريت اين بزرگوار هميشه به يادماندني است.

طراحي و ساخت خودروشمس ايجاد خطوط هوايي سها (سازمان هواپيمايي ارتش جمهوري اسلامي ايران) شركت در پروژه هاي دولتي در راستاي امور مهندسي و تأسيساتي، افزايش كارايي و استخراج از معادن تحت پوشش از قبيل نمك سمنان كه نيازمنديهاي صنايع نفتي و پتروشيمي كشور را مرتفع و پشتيباني مي نمايد، ازدياد بازده صنايع فلزي (ريخته گري ـ تراش و...) و دريافت سفارش به منظور رفع نيازمنديهاي دولتي، نظامي و خصوصي.

شهيدستاري منطقي ترين راه را براي كاهش اثرات محدوديت اعتباري و روبرويي با شرايط پس از جنگ انتخاب نمود و آن خودكفايي هرچه بيشتر نيروي هوايي بود. بدينوسيله علاوه بر آنكه از خروج اعتبارات نيروي هوايي جلوگيري مي كرد توان توليدي و خدماتي را افزايش داده و درآمدهاي حاصل از اين قبيل فعاليت ها را همواره تحت كنترل و نظارت دقيق قرارداد كه به عنوان پشتوانه اي براي اجراي برنامه هاي سازندگي موردبهره برداري قرارگرفت.

شهيدستاري با كمك فرماندهان و پرسنل عزيز نيروي هوايي پروژه هاي بلندمدت را طراحي نمود كه يكي پس از ديگري جامه عمل مي پوشد. يكي از اين پروژه ها بعد از شهادت ايشان هواپيماي جنگي آذرخش بود كه با حضور رهبر انقلاب در سال ۱۳۷۶ به پرواز درآمد.

به هر تقدير سرلشگر شهيدمنصور ستاري با حمايت پرسنل از جان گذشته نيروي هوايي آنچه درتوان داشت در طبق اخلاص نهاده و به پيشگاه ملت ايران تقديم نمود و امروز به خيل شهيداني پيوسته است كه همواره در فراق آنها مي سوخت. روح حماسي او از همان پهنه آسمان نيلگوني كه مأواي هميشگي او و يارانش بود به ملكوت اعلي عروج كرد تا دركنار امام و فرمانده خود آرام گيرد.
نام و يادش گرامي باد.

keiivan
25-04-2012, 13:51
http://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_abbas-eslami-nia.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_abdollah-bashiri-mousavi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ahmad-ramezani.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ahmad-nadi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_abdolreza-koopal.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ahmad-tavakoli-nejad.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ali-akbar-heydari.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ali-bashiri.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ali-ilkhani.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ali-shamsbeigi.jpg

http://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ali-khojastenikoo.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_alireza-akbari.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_aliakbar-rashidikhazaeli.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_asghar-malaek-sefat.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_Azizollah-Jaafari.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_bijan-harouni.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_bijan-feli.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ebrahimhasani.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ghafoor-jeddi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_ghasem-kamrani.jpg

http://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_gholamhosein-bastani.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hadi-jouriki.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hesam-noori.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_Hojati.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hosein-abdolshahi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hosein-darabi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hosein-gholamian.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hosein-kadkhodaei.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_hosen-roozitalab.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_jaafar-mardani.jpg

http://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_kazem-ziaei.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_khodabakhsh-eshghipour.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_khosro-akhbari.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mahmood-emam.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mansour-ghoreyshi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mansour-nazerian.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_masoud-mohamadi.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_masoud-shadmanbakht.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mehdi-bakhshandeh.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mehdi-taiyebisereshki.jpg

http://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mohamad-nojeh.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mohamadali-farzin.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mohamadali-fatehchehr.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mohamadhosein-ghahestani.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mohamadreza-karami.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_mostafa-yari.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_nasrollah-asiladab.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_nosratollah-aghaei.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_parviz-keyhannejad.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_parviz-noparast-haghighi.jpg

http://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_touraj-yousef.jpghttp://pastconflicts.com/gallery/albums/userpics/thumb_younes-khoshbin.jpg

keiivan
25-04-2012, 13:54
سرگرد خلبان : مسعود محمدی نوخندانسرگرد خلبان : مسعود محمدی نوخندان

تاریخ و محل تولد : تهران 27/02/1327

تاریخ ورود به خدمت در نیروی هوائی شاهنشاهی : 15/12/1347

تاریخ اولین پرواز : 25/06/1348

آموزش در ایالات متحده جهت گرفتن وینگ خلبانی :از 06/02/1349 تا 27/05/1350 با هواپیمای ت38 .

تاریخ ستواندومی (افسری) :22/05/1350

اولین پایگاه : 12/08/1350 منطقه هوائی مهرآباد

وینگ : شکاری ( جنگنده بمب افکن فانتوم - اف-4 )

تاریخ معرفی به پایگاه نهم شکاری (بندرعباس) : 09/03/2537شاهنشاهی

تاریخ منتصب شدن به فرماندهی اسکادران نود و یکم نیروی هوائی جمهوری اسلامی(فرماندهی گردان شکاری بندرعباس) : 01/07/1359 یک روز قبل از شهادت

جمع کل ساعت پرواز : 35+1432

تاریخ پرواز همیشگی : 02/07/1359

گزارش شهادت : جهت حفاظت از آسمان ایران به پایگاه ششم شکاری (بوشهر) گسترش یافته تا به خلبانان پایگاه در انجام ماموریت های جنگی و آلرت در ابتدای جنگ یاری رساند . که بعد ازانجام یک ماموریت در برگشت به شهادت می رسند .

بپاس رشادتهای او در شهر بندرعباس بیمارستان شهر و مرکزی آموزشی در این شهر با نام او مبارک شده است.

روحش شاد.

.FARHAD.
25-04-2012, 13:58
شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری (حسین ماوریک)

keiivan
25-04-2012, 13:59
جریان شهادت عباس دوران از کمک خلبان كابین عقب ایشان در آخرین ماموریت

سرلشگر عباس دوران
جریان شهادت عباس دوران از کمک خلبان كابین عقب ایشان در آخرین ماموریت زمانی كه عراقی ها برای برگزاری كنفرانس سران كشورهای غیرمتعهد در بغداد از شوق، بال در آورده بودند، یك جنگنده ایرانی در سحرگاه سی ام تیر ماه 1361 بالهای آهنین خود را بر فراز حریم هوایی بغداد می گشاید و پالایشگاه «الدوره» در ضلع جنوبی بغداد را نشانه می رود. تمام بمبها روی هدف خالی می شود و پالایشگاه در آتشی شدید، گرفتار می شود، اما هواپیما مورد اصابت موشكهای ضدهوایی قرار می گیرد و از تعادل خارج می شود. خلبان مصمم است از این پرواز باز نگردد تا بتواند حقوق ملت مظلوم ایران را از حلقوم زورگویان بعثی بیرون كشد لذا به هدفش می رسد. اوكسی نیست جز شهید سرلشكر خلبان «عباس دوران» كه پیكر پاكش بعد از سالها دوری از وطن به همراه 569 تن دیگر از لاله های خونین دفاع مقدس، بر دوش ملت بزرگ ایران تشیع شده است.
عباس دوران
http://upload4.postimage.org/655294/Dooran.jpg

خاطرات خلبان آزاده تیمسار سرتیپ منصور كاظمیان
(همرزم خلبان شهید امیر سرلشگر عباس دوران)
زمانی كه جنگ در سال 59 آغاز شد من در پایگاه بندرعباس بودم و بنا به درخواست خودم به پایگاههای همدان، دزفول و بوشهر مامور شدم. زمانی كه رفتم پایگاه بوشهر، در آنجا با شهید بزرگوار «عباس دوران» آشنا شدم و در آنجا دو تا پرواز با هم انجام دادیم كه هر دوی آنها موفقیت آمیز بود. بعد در سال 1360 به همدان مامور شدم و این همزمان بود با مامور شدن شهیددوران به همدان، كه از آنجا دیگر بیشتر وقتها با هم بودیم و پروازهای زیادی انجام دادیم به خصوص در عملیات فتح المبین كه پروازهای ارتفاع بالا انجام می دادیم.
حال اگر بخواهم از خصوصیات اخلاقی شهید دوران بگویم یك مسئله را باید متذكر شوم و آن اینكه ایشان آدم بسیار ساكتی بود اما بسیار با دل و جرات. بگونه ای كه هر نوع ماموریتی به او محول می شد با آگاهی به اینكه درصد كشته شدن زیاد است ولی قبول می كرد و همیشه در اینگونه ماموریتهای خطرناك پیشقدم می شد. زمان عملیات رمضان بود كه صحبت از برگزاری كنفرانس غیرمتعهدها در بغداد شد و قرار بر این بود رئیس كنفرانس صدام باشد. ایران این موضوع را قبول نمی كرد و می گفت: «به علت اینكه عراق در جنگ است، بغداد ناامن است.» ولی سخنگویان صدام در بغداد می گفتند: «نه !بغداد محل خوبی برای برگزاری این كنفرانس می باشد و از نظر زمینی و هوایی امنیت كامل دارد به طوریكه در آسمان بغداد یك پرنده هم جرات پر زدن ندارد. به همین منظور شب 29 تیر 61 دستور ماموریت به پایگاه همدان ابلاغ شد. من همان شب «آماده شب» بودم و فردایش به اداره رفتم. حدود ساعت 11 بود كه شهید دوران با من تماس گرفت و گفت: «بیا پست فرماندهی». من هم رفتم و بعد از 10 دقیقه شهید دوران كه قرار بود با من پرواز كند به همراه «شهید یاسینی» مسئول عملیات پایگاه و «شهید خضرایی» فرمانده پایگاه و خلبانان اسفندیاری، باقری، توانگریان و خسروشاهی، به اتفاق هم به پست فرماندهی آمدند و در مورد چگونگی انجام عملیات صحبتهایی كردند و نتیجه جلسه بر این شد كه سه تا هواپیما تا لب مرز با هم پرواز كنند و وقتی به لب مرز رسیدیم یكی از هواپیماها برگردد و دو تای دیگر با ارتفاع كم وارد خاك عراق شوند. یعنی یك حالت ایذایی ایجاد گردد و رادارهای عراق نشان بدهند هواپیماها برگشتند. صحبتهای اصلی كه تمام شد،، كابین های جلو و عقب صحبتهای خصوصی را با هم انجام دادند. شهید دوران به من تاكید كرد كه: «شما بیشتر حواست به هواپیماهای دشمن باشد كه به ما حمله نكنند و اگر زمانی هواپیما دچار نقص شد و نتوانستیم به پروازمان ادامه دهیم، شما به تنهایی اجكت كن و من به ماموریتم ادامه می دهم.»
این صحبتها كه تمام شد رفتیم منزل برای استراحت. 30 تیر 1361 مصادف بود با 30 ماه رمضان و آن شب مشخص نبود كه فردا روزه است یا عید روزه با این حال آن شب بلند شدیم و سحری خوردیم. قرار بر این بود كه ماموریت ما ساعت 5 و 30 دقیقه آغاز شود آن هم بدون تماس گرفتن با برج مراقبت و رادار، چرا كه هدف این بود تا سكوت رادیویی رعایت شود و از طرف عراقی ها شنود نگردد. ساعت 5 صبح بود كه جیپی آمد در منزل و من رفتم. همه خلبانان داخل جیپ بودند. رفتیم گردان و از آنجا به اتاق چتر و كلاه. چتر و كلاه را برداشتیم و به سمت هواپیما حركت كردیم. در این هنگام احساس می كردم دیگر بر نمی گردم و اسیر می شوم ولی صددرصد مطمئن نبودم. همینطور كه می رفتم گفتم: «خدایا! اگر واقعن قراره برنگردم زمانی كه رفتیم پای هواپیما، هواپیما یك اشكال جزیی داشته باشه.»
http://i7.tinypic.com/21mufck.jpg
وقتی رسیدیم مكانیكهای هواپیما به ما خوش آمد گفتند. شهید دوران اطراف هواپیما شروع كرد به گشت زدن و چك كردن بمبها و دستگاههای بیرونی هواپیما و من هم رفتم داخل كابینها تا دستگاههای داخلی را چك كنم مشغول بررسی بودیم كه متوجه شدم سمت نما و حالت نمای هواپیما در حال گردش است، در صورتی كه اینجوری نباید می بود و باید ثابت می ایستاد. مكانیكها آمدند و گفتند: «فعلن نمی توانیم درست كنیم. شما می توانید پرواز نكنید.» اما عباس می گفت: «این سمت نما وحالت نما در هوای صاف و بدون ابر اصلن كاربرد ندارد و ما در این هوا نیاز به این وسیله نداریم و می رویم سر باند و به عنوان شماره 3 آماده پرواز می شویم. در اصل ما شماره 1 بودیم و شماره 3 هواپیمایی بود كه كه قرار شد برگردد . لذا ابتدا شماره 2 بلند شد و شماره 3 دچار نقص فنی بود و نتوانست بلند شود لذا ما بعد از شماره 2 بلند شدیم. معمولن ما در ایران به خاطر اینكه مصرف سوخت كم باشد، با ارتفاع بالا و سرعت كم می رفتیم یعنی با ارتفاع 15000 پا و سرعت 350 مایل به سمت بغداد حركت كردیم. وقتی به مرز رسیدیم به خاطر اینكه رادارهای عراق ما را نگیرند ارتفاعمان را به 10 تا 15 متری زمین رساندیم و سرعتمان را به خاطر اینكه از برد موشكهای سام-7 (استرلا) در امان باشیم به 450 مایل افزایش دادیم. وقتی از مرز رد شدیم در یك آن دیدم كه موشك سام به طرف هواپیمای شماره 2 پرتاب كردند. به آنها گفتم: «موشك براتون پرتاب كردند، مواظب باشید.» ولی خب خوشبختانه موشك به سرعت هواپیما نرسید و در 300 متری هواپیما منفجر شد. بعد از مدتی از دستگاههای داخل هواپیما متوجه شدم رادارهای عراق ما را گرفتند، لذا موضوع را به شهید دوران اطلاع دادم و گفتم: «رادارهای عراق ما را گرفتند.» گفت: «مساله ای نیست.» هواپیمای شماره 2 هم این موضوع را به ما اخطار كرد كه شهید دوران به شوخی خطاب به آنها گفت: «می فرمائید كه من برم زیر زمین پرواز كنم!» قرار ما بر این بود كه از شرق بغداد به سمت جنوب شرق بغداد حركت كرده و سپس به سمت پالایشگاه «الدوره» كه به شهر بغداد چسبیده برویم و در آنجا بمبها را روی هدف تخلیه كنیم تا پس از ماموریت مستقیم به سمت ایران بیائیم و مجبور نشویم گردشی داشته باشیم و مورد اصابت گلوله قرار گیریم.
حدود 5 یا 10 مایلی بغداد بود كه متوجه شدیم باید از دیوار آتشی كه در اطراف شهر درست كرده اند عبور كنیم لذا وقتی دیوار آتش را رد كردیم شهید دوران به من گفت: «موتور راستمون نشون میده آتیش گرفته.» گفتم: «مسئله ای نیست فعلن بریم جلو از شهر كه رد شدیم یا موتور را خاموش می كنیم یا یك كار می كنیم تا از این مسئله جلوگیری بشه .» به پالایشگاه كه رسیدیم از دور و اطراف پالایشگاه با موشكهای سام، شروع كردند به زدن ما. من هم با یك دستگاهی كه هواپیما محهز به آن است مشغول از كار انداختن رادارهای آنها شدم تا لااقل موشك نزنند. به بالای پالایشگاه كه رسیدیم با موفقیت كامل بمبها را تخلیه كردیم و در حال برگشت بودیم كه من یك لحظه برگشتم به پالایشگاه نگاه كنم دیدم هواپیما از دم تا پشت سر من آتش گرفت و دارد می سوزد. سریع به شهید دوران گفتم: «هواپیما آتیش گرفته، آماده باش بپریم.» و نگاه كردم دیدم دستگاههای جلوی چشمم هم سیاه شده و همان زمان بود كه من داشتم می رفتم بیرون از هواپیما. همه این اتفاقات در عرض یك ثانیه رخ داد. حالا روایت بر این است كه احتمالن آتش هواپیما به بمبهای زیر صندلی رسید و صندلی من خودش عمل كرد و مرا از آن آتش نجات داد. من كه پریدم بیرون بیهوش بودم و وقتی بهوش آمدم تو وزارت دفاع عراق بودم و یكی داشت لبم را كه پاره شده بود بخیه می كرد. در این لحظه به خودم گفتم: «خدایا! من تو هواپیما بودم. اینجا كجاست؟» بعد از مدتی برای امنیت من لباس پروازم را درآوردند و دشداشه به تنم كردند و مرا به بیمارستان بردند. از آن جا هم دوباره به وزارت دفاع آوردنم. به آنها گفتم: «جناب دوران كو؟» گفتند: «از هواپیما نپرید و کشته شد.» من باور نكردم چون معلوم نبود كه آنها راست می گویند یا دروغ، ولی خیلی دنبال این مسئله بودم و می خواستم برایم روشن شود كه چه اتفاقی افتاده است. حدود 15 روز مرا در وزارت دفاع نگه داشتند آنجا خیلی شكنجه ام كردند. بعد از آن تحویلم دادند به سازمان امنیت شان آنجا هم 45 روز بودم تا اینكه سپردنم به دژبانی شان تا مرا به اردوگاه اعزام كنند. در آنجا یك سربازی بود كه كمی انگلیسی بلد بود. به من گفت: «تو همان خلبانی نیستی كه هواپیمایت را زدند؟» گفتم: «بله! چقدر از این موضوع خبر داری؟» گفت: «بعد از اینكه پالایشگاه بمباران شد، هواپیما در حالی كه آتش گرفته بود به طرف شهر می آمد یكهو دیدم از داخل آن چتری بیرون پرید و بعداز مدتی كه هواپیما جلوتر رفت منفجر شد.» بعدها كه من از خلبانهای دیگر سئوال كردم كه: «آیا امكان دارد هواپیما بر اثر آتش خودش در هوا منفجر شود.» گفتند: «نه، مگر اینكه موشك به آن اصابت كند منفجر شود.» خلاصه مرا بردند اردوگاه. در اردوگاه از چگونگی حادثه پرس و جو كردم آنها گفتند: «بیست دقیقه قبل از اینكه شما به بغداد برسید آژیر خطر را زدند و زمانی هم كه پالایشگاه را مورد هدف قرار دادید فردایش عكس سانحه را روزنامه های عراق چاپ كردند و بدین صورت بود كه تكه های هواپیما نزدیك یكی از میدانهای شهر به زمین خورد و از شهید دوران پوتین و دستكشش مشخص بود.» آنجا بود كه برایم مسجل شد عباس دوران به شهادت رسیده است.

.FARHAD.
25-04-2012, 14:10
جناب سرگرد موتور سمت راست از کار افتاده....
- آره میدونم...
- جناب سرگرد اکثر چراغ های هشدار دهنده روشن شدن...
- اونم میدونم...تازه سروان هیدرولیک هم نداریم...
- جناب سرگرد به پایگاه نمیرسیم بپریم بیرون...
- نه، نه... باید سالم بشونیمش... میریم پایگاه...
شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی در یکی از پرواز های برون مرزی توانست جنگنده سرکش فانتوم را که به شدت آسیب دیده بود با مهارت به زمین بنشاند. جنگنده ای که برابر قوانین پروازی دیگر ماندن در آن به صلاح نبود و باید ایجکت میکرد اما او تبصره ای نانوشته داشت به نام غیرت... تبصره ای که بارها از آن استفاده کرد و توانست جنگنده اش را سالم به آشیانه بازگرداند...
در وسط عکس زیر خلبان غفور جدی اردبیلی را ملاحظه می کنید که در حال استتار فانتومی است که دقایقی پیش آن را به سختی بر زمین نشاند

http://sat.br.tc/attachment.php?attachmentid=283314&stc=1&d=1329995408

keiivan
25-04-2012, 14:39
شهید سرلشکر خلبان فیروز شیخ حسنی اولین خلبان شهید جنگ تحمیلیولادت: 1331 طالقان


شهادت : 1359/6/31 دزفول

منبع:

http://ganjejang.com/photogallery/firuz1.htm

keiivan
25-04-2012, 14:44
شهید خلبان احمد کشوری

پ‍‍انزد‌ه‍م‌ ‌آذر م‍‍اه‌ م‍ص‍‍ادف‌ ‌اس‍ت‌ ب‍‍ا س‍‍ال‍روز ش‍‍ه‍‍ادت‌ ش‍‍ه‍ي‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر خ‍ل‍ب‍‍ان‌ "‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ي‌" ک‍ه‌ به دل‍ي‍ل‌ دلاور‌ي‌ ‌ه‍‍اي‍ش‌ ب‍ه‌ "‌ع‍ق‍‍اب‌ ت‍ي‍ز پ‍رو‌از ج‍ب‍‍ه‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ج‍ن‍گ"‌ ل‍ق‍ب‌ گ‍رف‍ت‌. ش‍‍ه‍ي‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر "‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ي‌" در ت‍ي‍رم‍‍اه‌ 1332، در خ‍‍ان‍و‌اده‌ ‌ا‌ي‌ م‍ت‍وس‍ط در ف‍ي‍روزک‍وه‌ چ‍ش‍م‌ ب‍ه‌ ج‍‍ه‍‍ان گ‍ش‍ود. وي دور‌ان‌ دب‍س‍ت‍‍ان‌ و سه س‍‍ال‌ ‌اول‌ دب‍ي‍رس‍ت‍‍ان‌ ر‌ا ب‍ه‌ ت‍رت‍ي‍ب‌ در "ک‍ي‍‍اک‍لا" و "س‍رپ‍ل‌ ت‍‍الار" و س‍ه‌ س‍‍ال‌ ‌آخ‍ر ر‌ا در دب‍ي‍رس‍ت‍‍ان‌ "ق‍ن‍‍اد" ب‍‍اب‍ل‌ گ‍ذر‌ان‍د.
پ‍درش‌ ف‍رد‌ي‌ ش‍ج‍‍ا‌ع‌ و ظل‍م‌ س‍ت‍ي‍ز ب‍ود ب‍طوري‍ک‍ه‌ به ‌ ر‌غ‍م‌ ت‍ص‍د‌ي‌ پ‍س‍ت‌ ف‍رم‍‍ان‍د‌ه‍‍ي‌ ژ‌ان‍د‌ارم‍ر‌ي‌ در ي‍ک‍‍ي‌ ‌از ش‍‍ه‍ر‌ه‍‍ا‌ي‌ ش‍م‍‍ال، ب‍ه‌ م‍ب‍‍ارزه‌ ب‍‍ا س‍ردم‍د‌ار‌ان‌ زر و زور پ‍رد‌اخ‍ت‌ و در ن‍‍ه‍‍اي‍ت‌ م‍ج‍ب‍ور ب‍ه‌ ‌اس‍ت‍‍ع‍ف‍‍ا و ب‍ه‌ ک‍ش‍‍اورز‌ي‌ م‍ش‍‍غ‍ول‌ ش‍د.
‌از ‌اي‍م‍‍ان‌ و ق‍درت‌ روح‍‍ي‌ م‍‍ادرش‌ ‌ه‍م‍ي‍ن‌ ب‍س‌ ک‍ه‌ ‌ه‍ن‍گ‍‍ام‌ دف‍ن‌ ش‍‍ه‍ي‍د ک‍ش‍وري، در ح‍‍ال‍‍ي‌ ک‍ه‌ ‌ع‍ک‍س‌ ‌او ر‌ا م‍‍ي‌ ب‍وس‍ي‍د، پ‍رچ‍م‌ ج‍م‍‍ه‍ور‌ي‌ ‌اس‍لام‍‍ي‌ ‌اي‍ر‌ان‌ ر‌ا ک‍ه‌ ب‍‍ا دس‍ت‌ خ‍ود دوخ‍ت‍ه‌ ب‍ود ب‍ر س‍ر م‍ز‌ار ف‍رزن‍د ‌آوي‍خ‍ت‌ و ف‍ري‍‍اد زد: "‌اح‍س‍ن‍ت‌ پ‍س‍رم‌، ‌اح‍س‍ن‍ت‌".
شهيد ‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ي ‌ع‍لاوه‌ ب‍ر ‌اي‍ن‍ک‍ه‌ در دور‌ان‌ ت‍ح‍ص‍ي‍ل، ش‍‍اگ‍رد‌ي‌ م‍م‍ت‍‍از و د‌ار‌ا‌ي‌ ‌اس‍ت‍‍ع‍د‌اد ف‍وق‌ ‌ال‍‍ع‍‍اده‌ ب‍ود ب‍ه‌ رش‍ت‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ورزش‍‍ي‌ و ‌ه‍ن‍ر‌ي‌ ‌ع‍لاق‍ه‌ م‍ن‍د ب‍ود و در ب‍ي‍ش‍ت‍ر م‍س‍‍اب‍ق‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ رش‍ت‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌ه‍ن‍ر‌ي‌ ن‍ي‍ز ش‍رک‍ت‌ م‍‍ي‌ ک‍رد.
و‌ي‌ در ‌ع‍ن‍ف‍و‌ان‌ ج‍و‌ان‍‍ي‌ ب‍ه خ‍‍اطر ‌ع‍ش‍ق‌ و ‌ع‍لاق‍ه‌ س‍رش‍‍ارش‌ ب‍ه‌ ‌اس‍لام،‌ ق‍دم‌ در ر‌اه‌ ف‍‍ع‍‍ال‍ي‍ت‍‍ه‍‍ا‌ي‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ي‌ گ‍ذ‌اش‍ت‌ و ب‍‍ا ص‍د‌اي‍‍ي‌ پ‍رس‍وز ح‍‍ال‌ و ‌ه‍و‌ا‌ي‌ خ‍‍اص‍‍ي‌ ب‍ه‌ م‍ج‍‍ال‍س‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ي‌ م‍‍ي‌ ب‍خ‍ش‍ي‍د. دل‍ب‍‍اخ‍ت‍ه‌ ‌ام‍‍ام‌ ح‍س‍ي‍ن‌ (‌ع) ب‍ود. در ‌اي‍‍ام‌ م‍ح‍رم، ‌ع‍‍اش‍ق‍‍ان‍ه‌ و ب‍‍ي‌ ري‍‍ا ‌ع‍ز‌اد‌ا‌ري‌ و م‍رث‍ي‍ه‌ خ‍و‌ان‍‍ي‌ م‍‍ي‌ ک‍رد.
‌اي‍ن‌ ش‍‍ه‍ي‍د ‌ه‍م‍چ‍ن‍‍ان‌ ک‍ه‌ ب‍ه‌ ف‍‍ع‍‍ال‍ي‍ت‍‍ه‍‍ا‌ي‌ ت‍ح‍ص‍ي‍ل‍‍ي‌ و م‍ذ‌ه‍ب‍‍ي‌ م‍‍ي‌ پ‍رد‌اخ‍ت‌ در خ‍ص‍وص‌ م‍س‍‍اي‍ل‌ س‍ي‍‍اس‍‍ي‌ ج‍‍ام‍‍ع‍ه‌ ن‍ي‍ز ک‍ن‍ج‍ک‍‍او و ح‍س‍‍اس‌ ب‍ود ب‍طوري‍ک‍ه‌ در س‍‍ال‌ ‌آخ‍ر دب‍ي‍رس‍ت‍‍ان، ب‍‍ا دو ت‍ن‌ ‌از ‌ه‍م‍ک‍لاس‍ان‌ خ‍ود، دس‍ت‌ ب‍ه‌ ف‍‍ع‍‍ال‍ي‍ت‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ س‍ي‍‍اس‍‍ي‌ زد و ب‍‍ا ک‍ش‍ي‍دن‌ طرح‌ ‌ه‍‍ا و ن‍ق‍‍اش‍‍ي‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ س‍ي‍‍اس‍‍ي، م‍‍ا‌ه‍ي‍ت‌ رژي‍م‌ ر‌ا ‌اف‍ش‍‍ا م‍‍ي‌ ک‍رد.
و‌ي‌ ک‍ه‌ پ‍س‌ ‌از ‌اخ‍ذ دي‍پ‍ل‍م‌ ، ‌آم‍‍اده‌ ورود ب‍ه‌ د‌ان‍ش‍گ‍‍اه‌ ش‍د ب‍ه‌ ‌ع‍ل‍ت‌ ف‍ق‍ر م‍‍ال‍‍ي‌ و ‌ه‍زي‍ن‍ه‌ ‌س‍ن‍گ‍ي‍ن‌ د‌ان‍ش‍گ‍‍اه، ‌از ورود ب‍ه آن ب‍‍ازم‍‍ان‍د و در س‍‍ال‌ 1351، و‌ارد ‌ارت‍ش‌ (‌ه‍و‌ان‍ي‍روز) ش‍د.
شهيد اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ي‌ ب‍ه‌ خ‍‍اطر ‌ه‍وش‌ س‍رش‍‍ار و ‌اس‍ت‍‍ع‍د‌اد ف‍وق‌ ‌ال‍‍ع‍‍اده‌ ‌ا‌ي‌ ک‍ه‌ د‌اش‍ت‌، ت‍و‌ان‍س‍ت‌ دوره‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌آم‍وزش‌ خ‍ل‍ب‍‍ان‍‍ي‌ بالگرد‌ه‍‍ا‌ي‌ "ک‍ب‍ر‌ي‌" و "ج‍ت‌ رن‍ج‍ر" ر‌ا ب‍‍ا م‍وف‍ق‍ي‍ت‌ ب‍ه‌ پ‍‍اي‍‍ان‌ رس‍‍ان‍د.
ب‍‍ا ت‍وج‍ه‌ ب‍ه‌ م‍م‍ن‍و‌ع‍ي‍ت‌ ن‍گ‍‍ه‍د‌ار‌ي‌ و م‍ط‍ال‍‍ع‍ه‌ ک‍ت‍‍اب‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ م‍ذ‌ه‍ب‍‍ي‌، س‍ي‍‍اس‍‍ي‌ و روش‍ن‍گ‍ر در ‌ارت‍ش‌، ک‍ش‍ور‌ي ‌اي‍نگ‍ون‍ه‌ ک‍ت‍‍ابه‍‍ا ر‌ا م‍خ‍ف‍ي‍‍ان‍ه‌ ن‍گ‍‍ه‍د‌ار‌ي‌ و در ف‍رص‍ت‌ م‍ق‍ت‍ض‍‍ي‌ م‍ط‍ال‍‍ع‍ه‌ م‍‍ي‌ ک‍رد و ب‍ه‌ ‌ه‍م‍ي‍ن‌ دل‍ي‍ل‌ چ‍ن‍دي‍ن‌ ب‍‍ار م‍ورد ب‍‍ازج‍وي‍‍ي‌ و ت‍‍ه‍دي‍د ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت.
و‌ي‌ ک‍ه‌ س‍‍ع‍‍ي‌ و‌اف‍ر‌ي‌ در زم‍ي‍ن‍ه‌ ت‍روي‍ج‌ روح‍ي‍ه‌ ‌ان‍ف‍‍اق‌ در ب‍ي‍ن‌ ‌ه‍م‍ک‍‍ار‌ان‍ش‌ د‌اش‍ت‌ در ‌او‌اي‍ل‌ ‌اش‍ت‍‍غ‍‍ال‌ ب‍ه‌ ک‍‍ار در ک‍رم‍‍ان‍ش‍‍اه‌ ، پ‍س‌ ‌از ش‍ن‍‍اس‍‍اي‍‍ي‌ ف‍ق‍ر‌ا و ن‍ي‍‍ازم‍ن‍د‌ان‌ ش‍‍ه‍ر، ‌ه‍م‍ر‌اه‌ ب‍‍ا ت‍‍ع‍د‌اد‌ي‌ ‌از ‌ه‍م‍ک‍‍ار‌ان‌ و ب‍‍ا ک‍م‍ک‌ ‌اف‍ر‌اد خ‍ي‍ّر و ن‍ي‍ک‍وک‍‍ار ‌ه‍و‌ان‍ي‍روز، م‍خ‍ف‍ي‍‍ان‍ه‌ ص‍ن‍دوق‌ ‌ا‌ع‍‍ان‍ه‌ ‌ا‌ي‌ ج‍‍ه‍ت‌ ک‍م‍ک‌ و م‍س‍‍ا‌ع‍دت‌ ب‍ه‌ ‌آن‍‍ه‍‍ا ت‍ش‍ک‍ي‍ل‌ د‌اد.
ک‍ش‍ور‌ي‌، چ‍ه‌ در زم‍‍ان‌ ق‍ب‍ل‌ و ب‍‍ع‍د ‌از ‌ان‍ق‍لاب‌ ‌اس‍لام‍‍ي‌، ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍و‌ان‌ م‍ج‍‍ا‌ه‍د ف‍‍ي‌ س‍ب‍ي‍ل‌ ‌ال‍ل‍ه‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ ‌ا‌ع‍ت‍لا‌ي‌ ‌اس‍لام‌ ‌ع‍زي‍ز و ت‍ح‍ق‍ق‌ ح‍ک‍وم‍ت‌ ‌ال‍‍ه‍‍ي، پ‍ي‍وس‍ت‍ه‌ ت‍لاش‌ ک‍رد و ‌ه‍م‍گ‍‍ام‌ و ‌ه‍م‍ر‌اه‌ ب‍‍ا ح‍رک‍ت‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ توف‍ن‍ده‌ م‍ل‍ت‌، در ‌ه‍م‍ه‌ ص‍ح‍ن‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌ان‍ق‍لاب‌ ح‍ض‍ور د‌اش‍ت‌ و ب‍س‍ي‍‍ار‌ي‌ ‌از ش‍ب‌ ‌ه‍‍ا ر‌ا ب‍‍ا چ‍‍اپ‌ ‌ا‌ع‍لام‍ي‍ه‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌ام‍‍ام‌ خ‍م‍ي‍ن‍‍ي‌ (ق‍دس‌ س‍ره‌ ) ب‍ه‌ ص‍ب‍ح‌ رس‍‍ان‍ي‍د.
اين ش‍‍ه‍ي‍د در ر‌اه‌ دف‍‍ا‌ع‌ ‌از ‌آرم‍‍ان‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌ام‍‍ام‌ ‌ع‍زي‍ز، چ‍ن‍دي‍ن‌ ب‍‍ار مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ ب‍ود ‌ام‍‍ا ب‍‍ا ‌اف‍ت‍خ‍‍ار ‌از ‌آن‌ ي‍‍اد م‍‍ي‌ ک‍رد و م‍‍ي‌ گ‍ف‍ت‌ : ‌اي‍ن‌ ب‍‍اطوم‍‍ي‌ ک‍ه‌ م‍ن‌ خ‍وردم‌ ، چ‍ون‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ خ‍د‌ا ب‍ود، ش‍ي‍ري‍ن‌ ب‍ود. م‍ن‌ خ‍وش‍ح‍‍ال‍م‌ ‌از ‌اي‍ن‌ ک‍ه‌ م‍‍ي‌ ت‍و‌ان‍م‌ ق‍دم‍‍ي‌ در ر‌اه‌ ‌ان‍ق‍لاب‌ ب‍رد‌ارم‌ و ‌اي‍ن‌ ت‍وف‍ي‍ق‌ و س‍‍ع‍‍ادت‍‍ي‌ ‌اس‍ت‌ ‌از س‍و‌ي‌ پ‍روردگ‍‍ار.
در دور‌ان‌ ن‍خ‍س‍ت‌ وزي‍ر‌ي‌ شاپور ب‍خ‍ت‍ي‍‍ار ب‍‍ا چ‍ن‍د ت‍ن‌ ‌از دوس‍ت‍‍ان‍ش‌ طرح‌ ک‍ودت‍‍اي‍‍ي‌ ر‌ا ت‍ن‍ظي‍م‌ ک‍رد و ‌آن‌ ر‌ا ن‍زد ‌آي‍ت‌ ‌ال‍ل‍ه‌ پ‍س‍ن‍دي‍ده‌ ، ب‍ر‌ادر ‌ام‍‍ام‌ ب‍رد. ق‍ر‌ار ش‍د طرح‌ ب‍ه‌ ‌اس‍ت‍ح‍ض‍‍ار ‌ام‍‍ام‌ خ‍م‍ي‍ن‍‍ي‌ (ره‌ ) ب‍رس‍د و در ص‍ورت‌ م‍و‌اف‍ق‍ت‌ ‌اي‍ش‍‍ان‌ ‌اج‍ر‌ا ش‍ود.
‌ام‍‍ا خ‍وش‍ب‍خ‍ت‍‍ان‍ه‌ ب‍‍ا‌ه‍وش‍ي‍‍ار‌ي‌ ‌ام‍‍ام‌ و ف‍د‌اک‍‍ار‌ي‌ ‌ام‍ت‌ ‌ان‍ق‍لاب‍‍ي‌ ک‍ش‍ورم‍‍ان‌ ، ‌ان‍ق‍لاب‌ ‌اس‍لام‍‍ي‌ در 22 ب‍‍ه‍م‍ن‌ ب‍ه‌ پ‍ي‍روز‌ي‌ رس‍ي‍د و ن‍ي‍‍از‌ي‌ ب‍ه‌ ‌اج‍ر‌ا‌ي‌ طرح‌ م‍ذک‍ور ن‍گ‍ردي‍د.
شهيد ک‍ش‍ور‌ي‌ ‌ه‍م‍و‌اره‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ وح‍دت‌ و ‌ان‍س‍ج‍‍ام‌ دو ق‍ش‍ر ‌ارت‍ش‍‍ي‌ و پ‍‍اس‍د‌ار، م‍‍ي‌ ک‍وش‍ي‍د به نحوي که‌ م‍س‍وولان‌ ، ‌ه‍م‍‍ا‌ه‍ن‍گ‍‍ي‌ و ح‍ف‍ظ ‌غ‍رب‌ ک‍ش‍ور ر‌ا م‍ر‌ه‍ون‌ ت‍لاش‌ ‌او م‍‍ي‌ د‌ان‍س‍ت‍ن‍د.
‌او م‍‍ي‌ گ‍ف‍ت: ت‍‍ا ‌آخ‍ري‍ن‌ ق‍طره‌ خ‍ون‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ ‌اس‍لام‌ ‌ع‍زي‍ز و ‌اط‍ا‌ع‍ت‌ ‌از ولاي‍ت‌ ف‍ق‍ي‍ه‌ خ‍و‌ا‌ه‍م‌ ج‍ن‍گ‍ي‍د و ‌از ‌اي‍ن‌ م‍زدور‌ان‌ ک‍ث‍ي‍ف‌ ک‍ه‌ س‍ر‌ه‍‍ا‌ي‌ م‍ب‍‍ارک‌ ‌ع‍زي‍ز‌ان‍م‌ (پ‍‍اس‍د‌ار‌ان‌ ) ر‌ا ن‍‍ام‍رد‌ان‍ه‌ ب‍ري‍دن‍د، ‌ان‍ت‍ق‍‍ام‌ خ‍و‌ا‌ه‍م‌ گ‍رف‍ت‌ .
ش‍‍ه‍ي‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر خ‍ل‍ب‍‍ان‌ ‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ي‌ ب‍ه‌ ‌اذ‌ع‍‍ان‌ ب‍س‍ي‍‍ار‌ي‌ ‌از دوس‍ت‍‍ان‌ و ‌ه‍م‌ رزم‍‍ان‍ش‌ م‍رد م‍ي‍د‌ان‌ ک‍‍ارز‌ار ب‍ود و ق‍ل‍ب‍ش‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ ح‍ف‍ظ ن‍ظ‍ام‌ و ک‍ش‍ورش‌ م‍‍ي‌ ت‍پ‍ي‍د و در ر‌اس‍ت‍‍ا‌ي‌ ‌اي‍ن‌ ‌ا‌ه‍د‌اف‌ ب‍ل‍ن‍دش‌ ج‍‍ان‌ ر‌ا ن‍ي‍ز ن‍ث‍‍ار ک‍رد.
ش‍‍ه‍ي‍د ت‍ي‍م‍س‍‍ار "ف‍لاح‍‍ي‌" ي‍ک‍‍ي‌ ‌از دوس‍ت‍‍ان‌ و ‌ه‍م‍رزم‍‍ان‍ش‌ در خ‍ص‍وص‌ روح‍ي‍‍ات‌ ‌اي‍ن‌ ش‍‍ه‍ي‍د گ‍ف‍ت‍ه‌ ب‍ود: م‍ن‌ ش‍ب‍‍ي‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ م‍‍ام‍وري‍ت‌ س‍خ‍ت‍‍ي‌ در ک‍ردس‍ت‍‍ان‌ د‌اوطل‍ب‌ خ‍و‌اس‍ت‍م‌ ، ‌ه‍ن‍وز س‍خ‍ن‍م‌ ت‍م‍‍ام‌ ن‍ش‍ده‌ ب‍ود ک‍ه‌ ي‍ک‍‍ي‌ ‌از ص‍ف‌ ب‍ي‍رون‌ ‌آم‍د و گ‍ف‍ت‌ م‍ن‌ ‌آم‍‍اده‌ ‌ام‌ و دي‍دم‌ خ‍ل‍ب‍‍ان‌ ک‍ش‍ور‌ي ‌اس‍ت.
در ج‍ن‍گ‌ ‌از خ‍ود ش‍ج‍‍ا‌ع‍ت‌ و ل‍ي‍‍اق‍ت‌ ف‍ر‌او‌ان‍‍ي‌ ن‍ش‍‍ان‌ د‌اد و ي‍ک‌ ب‍‍ار ک‍ه‌ خ‍ودش‌ ب‍ه‌ ش‍دت‌ زخ‍م‍‍ي‌ و ب‍ه‌ ‌ه‍ل‍ي‍ک‍وپ‍ت‍رش‌ ن‍ي‍ز ‌آس‍ي‍بي‌ ش‍دي‍د و‌ارد ش‍ده‌ ب‍ود، ت‍و‌ان‍س‍ت‌ ب‍‍ا ‌ه‍وش‍ي‍‍ار‌ي‌ و م‍‍ه‍‍ارت‌، ‌آن‌ ر‌ا ب‍ه‌ م‍ق‍ص‍د ب‍رس‍‍ان‍د.
ش‍‍ه‍ي‍د خ‍ل‍ب‍‍ان‌ "ش‍ي‍رود‌ي‌ " ن‍ي‍ز درب‍‍اره‌ ‌او گ‍ف‍ت‍ه‌ ب‍ود: ‌اح‍م‍د، ‌اس‍ت‍‍اد م‍ن‌ ب‍ود. زم‍‍ان‍‍ي‌ ک‍ه‌ ص‍د‌ام‌ ‌آم‍ري‍ک‍‍اي‍‍ي‌ ب‍ه‌ ‌اي‍ر‌ان‌ ي‍ورش‌ ‌آورد، ‌اح‍م‍د در ‌ان‍ت‍ظ‍ار ‌آخ‍ري‍ن‌ ‌ع‍م‍ل‌ ج‍ر‌اح‍‍ي‌ ب‍ر‌ا‌ي‌ ب‍ي‍رون‌ ‌آوردن‌ ت‍رک‍ش‌ ‌از س‍ي‍ن‍ه‌ ‌اش‌ ب‍ود. ‌ام‍‍ا روز ب‍‍ع‍د ‌از ش‍ن‍ي‍دن‌ خ‍ب‍ر ت‍ج‍‍اوز ص‍د‌ام‌ ، ‌ع‍‍ازم‌ س‍ف‍ر ش‍د. ب‍ه‌ ‌او گ‍ف‍ت‍ه‌ ب‍ودن‍د ب‍م‍‍ان‍د و پ‍س‌ ‌از ‌ات‍م‍‍ام‌ ج‍ر‌اح‍‍ي‌ ب‍رود. ‌ام‍‍ا ‌او ج‍و‌اب‌ د‌اده‌ ب‍ود: وق‍ت‍‍ي‌ ک‍ه‌ ‌اس‍لام‌ در خ‍طر ‌اس‍ت‌، م‍ن‌ ‌اي‍ن‌ س‍ي‍ن‍ه‌ ر‌ا ن‍م‍‍ي‌ خ‍و‌ا‌ه‍م‌.
‌او ب‍‍ا ج‍س‍م‍‍ي‌ م‍ج‍روح‌ ب‍ه ج‍ب‍‍ه‍ه‌ رف‍ت‌ و ش‍ج‍‍ا‌ع‍‍ان‍ه‌ ب‍‍ا دش‍م‍ن‌ ب‍‍ع‍ث‍‍ي‌ ‌آنگ‍ون‍ه‌ ج‍ن‍گ‍ي‍د ک‍ه‌ ب‍ي‍‍اب‍‍ان‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ ‌غ‍رب‌ ک‍ش‍ور ر‌ا ب‍ه‌ گ‍ورس‍ت‍‍ان‍‍ي‌ ‌از ت‍‍ان‍ک‌ ‌ه‍‍ا و ن‍ف‍ر‌ات‌ دش‍م‍ن‌ ت‍ب‍دي‍ل‌ ن‍م‍ود.
ک‍ش‍ور‌ي‌ ش‍ج‍‍ا‌ع‍‍ان‍ه‌ ب‍ه‌ ‌اس‍ت‍ق‍ب‍‍ال‌ خ‍طر م‍‍ي‌ رف‍ت‌، م‍‍ام‍وري‍ت‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ س‍خ‍ت‌ و خ‍طرن‍‍اک‌ ر‌ا ‌از ‌ه‍م‍ه‌ زودت‍ر و ‌از ‌ه‍م‍ه‌ ب‍ي‍ش‍ت‍ر ‌ان‍ج‍‍ام‌ م‍‍ي‌ د‌اد، ش‍ب‌ ‌ه‍‍ا دي‍ر م‍‍ي‌ خ‍و‌اب‍ي‍د و ص‍ب‍ح‌ ‌ه‍‍ا خ‍ي‍ل‍‍ي‌ زود ب‍ي‍د‌ار م‍‍ي‌ ش‍د و ن‍ي‍م‍ه‌ ش‍ب‌ ‌ه‍‍ا ن‍م‍‍از ش‍ب‌ م‍‍ي‌ خ‍و‌ان‍د.
س‍ر‌ان‍ج‍‍ام‌ ش‍‍ه‍ي‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر خ‍ل‍ب‍‍ان‌ ‌اح‍م‍د ک‍ش‍ور‌ي‌ در روز 15 ‌آذر 1359، در ح‍‍ال‍‍ي‌ ک‍ه‌ ‌از ي‍ک‌ م‍‍ام‍وري‍ت‌ ب‍س‍ي‍‍ار م‍ش‍ک‍ل‌ ، ‌ام‍‍ا پ‍ي‍روز ب‍‍از م‍‍ي‌ گ‍ش‍ت‌ ، در ‌اي‍لام‌ (م‍ن‍طق‍ه‌ م‍ي‍م‍ک‌ - دره‌ ‌ب‍ي‍ن‍‍ا) م‍ورد ح‍م‍ل‍ه‌ م‍زدور‌ان‌ ب‍‍ع‍ث‍‍ي‌ ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‌ و در ح‍‍ال‍‍ي‌ ک‍ه‌ ‌ه‍ل‍ي‍ک‍وپ‍ت‍رش‌ در ‌اث‍ر ‌اص‍‍اب‍ت‌ ر‌اک‍ت‌ ‌ه‍‍ا‌ي‌ دو ف‍رون‍د م‍ي‍گ‌ ‌ع‍ر‌اق‍‍ي‌ ب‍ه‌ ش‍دت‌ م‍‍ي‌ س‍وخ‍ت‌، ‌آن‌ ر‌ا ت‍‍ا م‍و‌اض‍‍ع‌ خ‍ود‌ي‌ ‌ه‍د‌اي‍ت‌ ک‍رد و ‌آن‌ گ‍‍اه‌ در خ‍‍اک‌ وطن‌ س‍ق‍وط ک‍رد و ب‍ه‌ ‌آرزو‌ي‌ دي‍ري‍ن‍ه‌ ‌اش‌ رس‍ي‍د و ش‍رب‍ت‌ ش‍‍ه‍‍ادت‌ ر‌ا م‍رد‌ان‍ه‌ س‍رک‍ش‍ي‍د.
پ‍ي‍ک‍ر پ‍‍اک‌ ‌او ر‌ا ب‍ه‌ ت‍‍ه‍ر‌ان‌ ‌ان‍ت‍ق‍‍ال‌ د‌ادن‍د و در م‍ز‌ار ش‍‍ه‍ي‍د‌ان‌ (ب‍‍ه‍ش‍ت‌ ز‌ه‍ر‌ا)، م‍ي‍‍ع‍‍ادگ‍‍اه‌ ‌ع‍‍اش‍ق‍‍ان‌ ‌ال‍ل‍ه‌ ، ب‍ه‌ خ‍‍اک‌ س‍پ‍ردن‍د

MOEIN
25-04-2012, 14:46
درود به شرف همشون روحشون شاد ویادشون گرامی باد:53:

keiivan
25-04-2012, 14:48
شهید علیرضا دباغیان

در روز پنجم خرداد ماه 1332 کودکي از نسل خورشيد در همدان متولد شد. نامش را عليرضا نهادند و در همان بدو تولد با اذان عشق و اقامه توحيد دلش را روشن و نوراني کردند. شهيد عليرضا دباغيان کودکي پر جنب و جوش، تحول خواه و در عين حال علاقمند به آزموزه‌هاي ديني بود.
تحصيلات خود را با ورود به‌دبستان حافظ آغاز کرد و بعد از سپري نمودن مقاطع راهنمايي و متوسطه به استخدام ارتش درآمد. در سازمان قانون مند ارتش بسيار منضبط و به‌خاطر پايبندي به معارف و آموزه‌هاي ديني هميشه مورد احترام همکاران خود قرار داشت.
در ارتش پس از دوران آموزش مقدماتي به هوانيروز پيوست و در آنجا نيز منشأ اثرات اخلاقي قرار گرفت. شهيد دباغيان از هر فرصتي براي مطالعه و ارتقا بينش علمي خود بهره مي‌گرفت به‌همين خاطر با وسعت انديشه راه حق انقلاب و امام راحل را پيدا و به آن ملحق گرديد.
شروع جنگ تحميلي شعله‌هاي خشم و نفرت از دشمنان را در دل او برافروخت و خيلي زود خواستار حضور در مناطق جنگي گرديد.
شهيد عليرضا دباغيان از همان ابتداي دفاع مقدس در کسوت خلباني شجاع و دلير مأموريت‌هاي متعددي به انجام رسانيد و هر بار مشتاق تر از پيش به مقام عندالرب تقرب پيدا مي‌کرد، تا آنکه سر انجام در نيمه آذرماه 1366 هنگام انجام يکي از مأموريت‌هاي هوايي خود مورد اصابت قرار گرفت و تا اوج کهکشان‌هاي نور پرواز کرد.
-:-منبع:نرم افزار شهر آلاله ها.کنگره بزرگداشت سرداران امیران فرماندهان و8000شهید استان همدان....

keiivan
25-04-2012, 14:53
شهيد مصطفی اردستانی

تاریخ تولد:1328

محل تولد:شهرستان ورامین

تاریخ شهادت:1373/10/15

سرلشكر خلبان ، شهيد اردستاني ، در طول جنگ تحميلي ، همواره داوطلب مأموريتهاي مشكل بود و بارها اتفاق ميافتاد كه در يك روز ، هفت بار به خاك دشمن حمله ميبرد و بدون شك او با انجام دادن 400 پرواز برون مرزي بر فراز خاك دشمن و 1724 ساعت پروازهاي مختلف در خاك ميهن اسلامي ، يكي از قهرمانان جنگ به حساب ميآيد كه چندين بار تا مرز شهادت پيش رفت تا سرانجام در مورخة 15/10/73 بر اثر سانحةهوايي ، به همراه فرمانده فقيد نيروي هوايي ، سرلشكر شهيد منصور ستاري و چند تن ديگر از همرزمانش ، به آروزي ديرينهاش رسيد و به لقاء معبود پيوست .

شهيد اردستاني به هنگام شهادت 46 سال سن داشت و از وي دو فرزند پسر و دو فرزند دختر به يادگار مانده است .

.FARHAD.
25-04-2012, 14:56
شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی

keiivan
25-04-2012, 14:57
مدارک پروازی و حکم های شهید باباییhttp://shahidbabaei.persiangig.com/image/madarek/248357.jpg
مدرک فارغ التحصیلی هواپیمای F-5

http://shahidbabaei.persiangig.com/image/madarek/248358.jpg
مدرک فارغ التحصیلی هواپیمای F-5 از آمریکا

http://shahidbabaei.persiangig.com/image/madarek/248359.jpg
حکم ترفیع درجه به سرتیپی

http://shahidbabaei.persiangig.com/image/madarek/248355.jpg
حکم افتخاری نشان جانبازی

http://shahidbabaei.persiangig.com/image/madarek/248360.jpg
حکم افتخاری نشان فتح
http://shahidbabaei.persiangig.com/image/madarek/248361.jpg
وصیت نامه شهید بابایی
برگرفته از سایت نوید شاهد

.FARHAD.
25-04-2012, 15:20
شهید سرلشگر خلبان ناصر حق جو

.FARHAD.
25-04-2012, 15:36
شهید سرلشگر خلبان غلامعباس رضایی خسروی

جوانترین خلبان کابین جلو در حمله به H3

keiivan
26-04-2012, 22:47
<b> این تصاویر مربوط میشه به انتقال پیکر مطهر شهید شیرودی ... روحش شاد
</b>

keiivan
26-04-2012, 22:51
قهرمان شناسایی،مرد آسمان خلیج همیشه فارس شهید سرافراز سرلشکر خلبان سید ناصر کریمی

با تشکر از فرزند شهید ، مهرداد کریمی که خود ایشان عکس را طراحی کرده

keiivan
26-04-2012, 22:54
سرلشکر شهید علی اقبالی

keiivan
26-04-2012, 22:57
سرلشکر خلبان حسین دل حامد

روشنگری
26-04-2012, 22:59
درود بر شرفشان:53:

ممنون كيوان عزيز بابت تاپيك ارزندت:113:

.FARHAD.
26-04-2012, 23:25
شهید سرلشگر خلبان علی اقبالی

sonara44
26-04-2012, 23:28
واقعا تاپيك جالبي بود .

دوستان قديمي سايت عمق فداكاري اين عزيزان را در جنگ بخاطر دارند .

رحشان شاد و يادشان جاودانه باد

MEHDI-STAR
26-04-2012, 23:31
سروان خلبان علی اکبر قربان شیرودی

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/c/c1/Ali-akbar-shirodi.jpg/220px-Ali-akbar-shirodi.jpg


هنگامی که علی اکبر طفلی بیش نبود پدرش تحت تأثیر خوابی که دیده بود در تعلیم قرآن به فرزند همت گمارد. در دوران دبستان نیز نه تنها از نظر جسمی جثه‌ای درشت داشت بلکه از نظر هوش و استعداد از بسیاری از همسالان خود گوی سبقت را ربوده بود. بعد از اتمام دوره ابتدایی و کسب رتبه شاگرد اولی، به دلیل نبود دبیرستان در روستای بالاشیرود در دبیرستان شیرود در شش کیلومتری محل سکونتش ادامه تحصیل داد. وی که از مشکلات مالی خانواده مطلع بود از طریق کارگری و کشاورزی به پدرش کمک می‌کرد.
جوانی

علی اکبر قربان شیرودی در سال آخر دبیرستان جهت یافتن کار به تهران آمد و در کنار کار به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۵۰ با افکار و مبارزات آیت‌الله خمینی آشنا شد و شروع به مطالعه معارف و کتابهای ادیان مختلف همچنین کتب فلسفی و سیاسی از جمله نوشته‌های مرتضی مطهری کرد.
خلبانی

علی اکبر قربان شیرودی، در سال ۱۳۵۱ وارد دوره مقدماتی خلبانی شد و پس از مدتی برای گذراندن دوره کامل به پادگان هوا نیروز اصفهان منتقل شد. با اتمام دوره خلبان هلیکوپتر کبری به این موضوع پی برد که نفوذ آمریکایی‌ها در ارتش و فرهنگ کشور بیش از آن است که تصور می‌شد. وی پس از پایان دوره خلبانی به عنوان خلبان به استخدام ارتش در آمد و به پادگان هوانیروز کرمانشاه منتقل شد. در این ایام با احمد کشوری، از خلبانان مؤمن که از همشهریانش نیز بود آشنا شد.
انقلاب اسلامی و جنگ

وی در دوران مبارزات انقلاب اعلامیه‌های آیت‌الله خمینی را در کرمانشاه پخش می‌کرد و در آستانه پیروزی انقلاب همراه با حجت الاسلام آل طاهر مسئولیت حفاظت از کرمانشاه به خصوص رادیو و تلویزیون و ادارات مهم دولتی را بر عهده گرفت. در غائله کردستان داوطلبانه به این منطقه شتافت و در مقابل گروه‌های ضد انقلاب به مبارزه پرداخت. در همین دوره و در سن ۲۴ سالگی به عنوان فرمانده خلبانان هوانیروز انتخاب شد.
شیرودی در حماسه پاوه نیز نقش تعیین کننده‌ای در آزادسازی شهر پاوه ایفا کرد به طوری هاشمی رفسنجانی به نشانه سپاسگزاری از وی گفت:
« شیرودی حق بزرگی بر این کشور دارد. » شیرودی پس از سه سال مبارزه با ضد انقلاب در غرب کشور به اصرار روحانیون و همرزبان پاسدارش در ۲۰ شهریور ۱۳۵۹ به مدت یک ماه به مرخصی رفت، اما بیش از ۱۰ روز در تنکابن نماند، چراکه با شنیدن حمله عراق به جنوب ایران به منطقه بازگشت. در آن چند روز نیز با اینکه منافقان و ضد انقلاب در تعقیب او بودند، وی بدون محافظ و تنها با یک قبضه کلت کمری که از حجت الاسلام حاج احمد خمینی هدیه گرفته بود در تنکابن تردد می‌کرد و اغلب اوقات با لباس کار به میان روستاییان می‌رفت و در کشتزارها به سالخوردگان کمک می‌کرد.
در جنگ ایران و عراق

با شروع جنگ در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به منطقه کرمانشاه رفت. وی هنگامی که شنید بنی صدر دستور داده پادگان خلیه و انبار مهمات منهدم شود از دستور سرپیچی کرد و به دو خلبانی که با او همفکر بودند گفت :
« ما می‌مانیم و با همین دو هلیکوپتری که در اختیار داریم مهمات دشمن را می‌کوبیم و مسئولیت تمرد را می‌پذیریم. » در طول ۱۲ ساعت پرواز، وی به عنوان تنها موشک انداز پیشاپیش دو خلبان دیگر به قلب دشمن یورش برد. بنی صدر دو هفته بعد به او ارتقاء درجه داد، اما خلبان شیرودی درجه تشویقی را نپذیرفت و تنها خواسته اش این بود که کارشکنی‌هایی که به نظرش بنی صدر می‌کرد و بی‌تفاوتی برخی از فرماندهان را به آیت‌الله خمینی خبر دهد. در همان ایام به دستور فرماندهی هوانیروز چند درجه تشویقی گرفت و از ستوانیار سوم خلبان به درجه سروانی ارتقاء یافت، اما طی نامه‌ای به فرمانده هوانیروز کرمانشاه در ۹ مهر ۱۳۵۹ چنین نوشت:
« اینجانب خلبان پایگاه هوانیروز کرمانشاه می‌باشم و تا کنون برای احیای اسلام و حفظ مملکت اسلامی در کلیه جنگ‌ها شرکت نموده‌اند، منظوری جز پیروزی اسلام نداشته‌ام و به دستور رهبر عزیزم به جنگ رفته‌ام. لذا تقاضا دارم درجه تشویقی که به اینجانب داده‌اند، پس گرفته و مرا به درجه ستوانیار سومی که بوده‌ام، برگردانید. »
وی در مصاحبه‌ای که در مجله پیام انقلاب منتشر شد، علت زنده مانده اش را پس از چند هزار مأموریت هوایی و انجام بالاترین زمان پروازهای جنگی در دنیا (۲۵۰۰ ساعت پرواز) و نجات یافتن از ۳۶۰ خطر مرگ مشیت و عنایت الهی عنوان می‌کند.
مرگ

آخرین عملیات پروازی خلبان شیرودی در بازی دراز صورت گرفت. عراق لشکری زرهی با ۲۵۰ تانک و با پشتیبانی توپخانه و خمپاره انداز و چند فروند جنگنده روسی و فرانسوی، برای بازپس گیری ارتفاعات «بازی دراز» به سوی سر پل ذهاب گسیل می‌کند.
خلبان یار احمد آرش که به همراه شیرودی در این عملیات پروازی شرکت داشت، درمورد چگونگی مرگ این خلبان چنین می‌گوید: « بارها او را در صحنه جنگ دیده بودم که خود را با هلیکوپتر به قلب دشمن زده و حتی هنگام پرواز مسلسل به دست می‌گرفت. درآخرین نبرد هم جانانه جنگید و بعد از آنکه چهارمین تانک دشمن را زدیم، ناگهان گلوله یکی از تانک‌های عراقی به هلیکوپتر اصابت کرد و در همان حال شیرودی که مجروح شده بود با مسلسل به همان تانک شلیلک کرده و آن را منهدم نمود و خود نیز به شهادت رسید.»
جنازه علی اکبر قربان شیرودی پس از تشیع باشکوه در روستای شیرود تنکابن به خاک سپرده می‌شود. از وی سه فرزند به نام شیما و عادله و ابوذر که در هنگام کشته شدنش ۴ ساله و یک ساله بودند به یادگار مانده‌است.
پس از مرگ سروان خلبان علی اکبر قربان شیرودی در تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۳۶۰، شخصیت‌های مملکتی نسبت به شخصیت وی اظهارات مختلفی نموده‌اند از جمله آیه الله خامنه‌ای از وی به عنوان اولین نظامی که در نماز به او اقتدا کرده‌است، یاد می‌کند و او را مکتبی، مومن و جنگنده در راه خدا توصیف می‌کنند.آقای هاشمی رفسنجانی در مورد وی می‌گوید:من در قیافه شیرودی مالک اشتر را دیدم. همچنین شهید دکتر مصطفی چمران، وزیر دفاع وقت او را ستاره درخشان جنگ‌های کردستان نامیده‌است. صاحب نظران جنگ‌های هوایی او را « نامدارترین خلبان جهان» نامیده اند؛ چنان که تیمسار فلاحی، رئیس ستاد مشترک ارتش در باره وی می‌گوید:
« ناجی غرب و فاتح گردنه‌ها و ارتفاعات آریا، بازی دراز، میمک، دشت ذهاب و پادگان ابوذر بود. او غیر ممکن‌ها را ممکن ساخت. کسی بود که وقتی خبر شهادتش را به امام خمینی دادم، امام در مورد وی فرمود:او آمرزیده است.

.FARHAD.
26-04-2012, 23:39
شهید سرلشگر خلبان حسین روزی طلب

.FARHAD.
26-04-2012, 23:47
دو تصویر دیگر از شهید عباس دوران

ابسولوت
26-04-2012, 23:56
تاپیک بسیاااااااااااااااااااااار بینظیری درست کردی .. و دست مریزاد داره این کار .. :53:
ولی کاش حالا که اینجا نوشتی تصاویر خلبانان شهید نیروی هوایی
اول تاپیک رو با ستاره ی کم فروغ و وطن پرست واقعی یعنی تیمسار سپهبد خلبان نادر جهانبانی شروع می کردی که به حق اولین شهید خلبان و اسطوره ی پروازی ایران بود.

.FARHAD.
27-04-2012, 00:05
شهید سرتیپ خلبان محمود خضرایی

keiivan
27-04-2012, 00:51
نادر جهانبانی یکی‌ از بهترین خلبانان جهانتولد سال 1307که پدرش ایرانی و مادرش روسی بود به خاطر همین شباهت زیادی به روس ها داشت . سال 1322 براي خلباني به روسيه رفت و از دانشگاه با درجه ستوان يكم ارشد فارغ التحصيل شد و به نيروي هوايي پيوست .سال 1336 براي گذراندن دوره جت به آلمان رفت و بعد از بازگشت معلم خلبان يگانهاي شكاري شد .پس از ورود F-84 ها و F-86 ها كار تشكيل تيم آكروجت را آغاز كرد و پدر آكروجت ايران محسوب ميشه.

.FARHAD.
27-04-2012, 00:57
نادر حهانبانی

ابسولوت
27-04-2012, 01:02
نادر حهانبانیبا اجازه ی کیوان عزیز که اینجا این مطلب رو سوال می کنم .
دوست عزیز فرهاد .. این عکس رو من قبلا جایی ندیدم .. آلبوم عکس دارید شما از این بزرگمرد یا تو نت یافتید؟
اگه عکسهای بیشتری دارید چه ایشون چه گذشته ی نیروی هوایی خیلی خیلی متشکر می شم اینجا بزارید یا اگه کیوان عزیز اجازه ندادن برام ارسال کنید . یک دنیا متشکر می شم

keiivan
27-04-2012, 01:02
سلام به همگی دوستان


امیدوارم با این تاپیک لحظه ای به یاد کار عظیم این دوستان بیافتیم که جان خودشان را تقدیم این ملت کردند.


در اینجا هم از فرهاد FARHAD. (http://sat.br.tc/member.php?u=69671) عزیز تشکر می کنم به خاطر حمایت از این تاپیک و ارسالات بسار زیباشون...


با سپاس


ادامه دارد.....

.FARHAD.
27-04-2012, 01:09
با اجازه ی کیوان عزیز که اینجا این مطلب رو سوال می کنم .
دوست عزیز فرهاد .. این عکس رو من قبلا جایی ندیدم .. آلبوم عکس دارید شما از این بزرگمرد یا تو نت یافتید؟
اگه عکسهای بیشتری دارید چه ایشون چه گذشته ی نیروی هوایی خیلی خیلی متشکر می شم اینجا بزارید یا اگه کیوان عزیز اجازه ندادن برام ارسال کنید . یک دنیا متشکر می شم
دوست گرامی عکس فوق را قبلا" در نت دیدم این هم تصویری دیگر از ایشان

senatore20042003
27-04-2012, 01:45
من فکر می کنم بیشتر این خلبانان گرامی که شهید شدند شاگردان ژنرال چشم آبی یا تیمسار جهانبانی بوده باشند.

.FARHAD.
27-04-2012, 15:54
شهید خلبان مهدی طیبی

.FARHAD.
27-04-2012, 15:58
شهید سرلشگر خلبان علیرضا دریانیان

.FARHAD.
27-04-2012, 16:04
شهید سرهنگ خلبان محمدرضا نوروزی

.FARHAD.
27-04-2012, 21:16
شهید سرهنگ خلبان علیرضا بیطرف

.FARHAD.
27-04-2012, 21:18
شهید سرهنگ خلبان عبدالحسین شریفیان

.FARHAD.
27-04-2012, 21:40
شهید سرلشگر خلبان عباس بابایی

.FARHAD.
27-04-2012, 21:44
سرتیپ خلبان مسعود صبوری

.FARHAD.
27-04-2012, 21:49
سمت چپ شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری در جوانی به همراه پدرشان در اهواز

.FARHAD.
27-04-2012, 23:21
شهید سرلشگر خلبان علیرضا یاسینی

.FARHAD.
28-04-2012, 19:37
شهید سرلشگر خلبان پرویز ذبیحی

.FARHAD.
28-04-2012, 19:42
شهید سرلشگر خلبان صمد اکبرپور

.FARHAD.
28-04-2012, 19:45
شهید سرلشگر خلبان سید محمد تقی منصور قریشی

.FARHAD.
28-04-2012, 19:49
شهید سرلشگر خلبان جعفر مردانی

.FARHAD.
30-04-2012, 00:25
شهید سرلشگر خلبان مصطفی صغیری

.FARHAD.
30-04-2012, 00:36
شهید سرلشگر خلبان گردان

.FARHAD.
30-04-2012, 18:45
تصویری دیگر از شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی

.FARHAD.
30-04-2012, 18:53
شهید عباس دوران

.FARHAD.
01-05-2012, 12:31
شهید سرلشگر خلبان اسداله بربری و شهید سرلشگر خلبان محمد وکیلی ظهیر

.FARHAD.
01-05-2012, 23:37
شهید سرلشگر خلبان ضیاالدین ذاکر (سمت راست) هوانیروز (شینوک)

شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی (سمت چپ) نیروی هوایی(اف-4)

.FARHAD.
01-05-2012, 23:42
شهید سرلشگر خلبان صابر مطلق

.FARHAD.
02-05-2012, 12:29
در تاریخ 17 اردیبهشت سال 61 سرهنگ دوم خلبان محمود اسکندری(ایستاده از راست نفر سوم) و ستوانیکم خلبان اکبر زمانی(نشسته از راست نفر دوم) پلی که توسط مزدوران عراقی روی اروند رود ساخته شده بود و برای پشتیبانی لشکر 11 ارتش عراق در خرمشهر استفاده میشد، با یک حمله ی بسیار دقیق آن را منهدم کردند و در نتیجه ی آن دهها هزار نفر از به اسارت رزمندگان ایرانی در آمدند.

تصویر هوایی: قبل از تخریب پل-تاریخ عکس برداری : 13/2/61-خلبانان عکس بردار : سروان خلبان مهرداد بیضایی و مرحوم ستوانیکم خلبان داوود دلفانی

.FARHAD.
02-05-2012, 12:38
تصویر اول :خرمشهر قبل از تخریب-خلبانان عکس بردار : شهید سرگرد خلبان فریدون ذوالفقاری شهید ستوانیکم خلبان محمد نوروزی

تصویر دوم : خرمشهر بعد از تخریب-خلبانان عکس بردار : سروان خلبان بهرام ایکانی و ستوانیکم خلبان مجتبی فردوسیان

.FARHAD.
07-05-2012, 18:45
تیمسار سرتیپ دوم خلبان محمد عتیقه چی از قهرمانان حمله به پایگاههای الولید(اچ3)

.FARHAD.
14-05-2012, 10:05
شهید سرلشگرخلبان صمد اکبرپور

.FARHAD.
14-05-2012, 12:33
تندیس مرحوم سرهنگ خلبان بهرام هشیار مغز متفکر نیروی هوایی در جنگ و یکی از طراحان حمله به H3

.FARHAD.
14-05-2012, 12:36
سرتیپ خلبان فرج اله براتپور رهبر دسته 8 فروندی حمله به پایگاه الولید (H3)

.FARHAD.
20-05-2012, 16:11
دست نوشته شهید سرلشگر خلبان فیروز شیخ حسنی اولین خلبان شهید جنگ به خواهرش

sara2005
20-05-2012, 16:41
کسی عکسی از سرلشگرخلبان اصغر هاشمیان (برادروحیدهاشمیان) نداره ....البته ایشون مفقود الاثر شدند یادشان گرامی

.FARHAD.
20-05-2012, 16:54
شهید سرلشگر خلبان اصغر هاشمیان

.FARHAD.
25-05-2012, 11:25
http://www.img4up.com/up2/67838010978312989881.jpg

یکی از شاهکار های مهندسی عراق را مشاهده میفرمایید و آن احداث پلی بود برای تخلیه نیرو های خود در صورت لزوم ، طول این پل 500 متر و از چهار قطعه تشکیل شده بود که توسط تیمسار محمود اسکندری و کمک تیمسار سرتیپ دوم خلبان اکبر زمانی منهدم و باعث شد لشگر عراق تماما به اسارت نیروهای ایرانی در بیاید

http://www.img4up.com/up2/61430977928931031990.jpg

شادروان تیمسار سرتیپ خلبان محمود اسکندری از قهرمانان جنگ و از یلان نیروی هوایی در ماموریتهای غیر ممکن

http://www.img4up.com/up2/75349281591592628976.jpg

سرتیپ دوم خلبان اکبر زمانی با نقشه خوانی بسیار دقیق محمود اسکندری را روی پل هدایت کرد. اسکندری هم با اصابت بسیار دقیق این پل که تنها راه فرار نیروهای عراقی در خرمشهر بود را منهدم کرد

mehran_batista
25-05-2012, 12:31
تصاویر تیمسار نادر جهانبانی بنیانگذار اکروجت ایران و یکی از بنیانگذاران نیروی هوایی شاهنشاهی ایرانhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/thumb/1/14/285528_2041378642199_1476323999_32005679_2236987_n.jpg/220px-285528_2041378642199_1476323999_32005679_2236987_n.jpghttp://www.iranian.com/main/files/blogimages/Jahanbani.JPGتیمسار جهانبانی بعد از انقلاب اعدام شد


http://kermanian.persiangig.com/image/5.gifhttp://www.postimage.org/aVA4WFr.jpg

.FARHAD.
26-05-2012, 21:33
انهدام کرکس در 9:25 ...

در روز 61/2/2 جنگنده رهگیر اف4 مامور از پایگاه سوم شکاری همدان به دزفول توانست در یک درگیری هوایی در جنوب سوسنگرد با شلیک 3 تیر موشک هوا به هوای اسپارو کرکس بعثی را منهدم نماید.

.FARHAD.
26-05-2012, 21:36
شهید سرلشگر خلبان جهانگیر انقطاع

.FARHAD.
12-06-2012, 12:11
تصویری منحصر بفرد از نخستین خلبانان کابین جلو f-4 (به تعداد 8 نفر) که برای آموزش معلمی این جنگنده به ایالات متحده اعزام شدند . این نفرات پس از بازگشت، با همتی ستودنی، آموزش خلبانان فانتوم را در کشورمان راه اندازی کردند تا از آن پس تربیت خلبانان این هواپیما در داخل کشور خودمان و در پایگاه یکم شکاری صورت گیرد
از راست : بهرام هشیار ، شهلایی ، دانشمندی ، قیدیان ، ریاحی ، مینوسپهر (رهبر دسته) ، سید رضا رضوی و بنی فضل


پایگاه هوایی دیویس مانتن، ایالت آریزونا

.FARHAD.
12-06-2012, 12:15
شادروان سرتیپ دوم خلبان بهرام هشیار
براستی که یاد طراح بزرگترین عملیات قرن یعنی حمله به پایگاه الولید که یکی از دهها طرحهای عملیاتی شگفت انگیزش بود گرامی باد

.FARHAD.
12-06-2012, 12:19
سرتیپ دوم خلبان احمد دانشمندی اولین فرمانده گردان ۷۲ شکاری F-4D

.FARHAD.
16-06-2012, 18:41
شهید سرلشگر خلبان محمد زارع نعمتی

www.imgs.ir-dl.info/images/78792956701350807995.jpg

ahmad53
16-06-2012, 19:51
یادشان در تاریخ این مرز وبوم همیشه جاوید است

.FARHAD.
20-06-2012, 22:47
شهید سرلشگر خلبان علیرضا یاسینی و فرزندش بهروز

www.imgs.ir-dl.info/images/22553209969981716764.jpg

.FARHAD.
20-06-2012, 22:48
شهید سرلشگر خلبان مصطفی اردستانی

www.imgs.ir-dl.info/images/47506977918788850005.jpg

.FARHAD.
20-06-2012, 22:49
شهید سرلشکر خلبان محمد (بیژن) حاجی

www.imgs.ir-dl.info/images/69889941508732095823.jpg

.FARHAD.
14-07-2012, 14:06
قهرمان عملیات خیره کننده حمله به پایگاه های اچ3 ، شهید سرتیپ خلبان ابراهیم پوردان

.FARHAD.
14-07-2012, 14:16
قهرمان هوانیروز ، شکارچی تانکهای دشمن، مبتکر تاکتیکهای نبرد با تانکهای عراقی،شهید عملیات آزاد سازی خرمشهر، شهید سرلشکر خلبان علیرضا حراف، خلبان شکاری کبرا در کنار استاد آمریکایی خود در دوران آموزش

keiivan
15-07-2012, 22:39
ممنون از جناب فرهاد به خاطر زنده نگهداشتن این تاپیک ارزشمند.

با سپاس

.FARHAD.
27-07-2012, 12:52
شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی

.FARHAD.
30-07-2012, 16:37
تیمسار سرتیپ جانباز خلبان فرج الله فرسیابی

.FARHAD.
05-08-2012, 11:28
شهید سرلشگر خلبان غلامعلي خجسته نيکو

.FARHAD.
05-08-2012, 11:30
عکسی بی نظیر از فانتومی تشنه که با غرور بعد از عملیات علیه حملات شکاری های دشمن ، در حال سوخت گیری است. به تاریخ عکس توجه کنید

.FARHAD.
21-08-2012, 17:39
شهید سرلشکر خلبان حسین بهرام

.FARHAD.
24-08-2012, 20:05
شهید سرلشکر خلبان صمد اکبرپور

mehdi95
24-08-2012, 20:08
شهید سرلشکر خلبان صمد اکبرپور
ایشون خیلی بزرگن خیلی واقعا باید اسطوره ما باشه نه کسایی مثل ساسی مانکنو از این جور اشغالا من بهش افتخار میکنم مثل ارش کمانگیر

.FARHAD.
24-08-2012, 20:24
لوح یاد بود شهید سرلشکر خلبان منصور وطن پور

ariobarzan
24-08-2012, 20:27
هر وقت اسم خلبانان کشورمون رو می شنوم، غرور خاصی به هم دست می ده.

افتخار می کنم که ایرانی هستم.

.FARHAD.
24-08-2012, 20:43
شهید سرلشکر خلبان شاهرخ آذین (هوانیروز)

.FARHAD.
29-08-2012, 13:42
شهید سرلشگر خلبان اصغر هاشمیان (برادر وحید هاشمیان)

.FARHAD.
08-09-2012, 22:29
سرتیپ دوم خلبان حسن شالچیان از خلبانان فعال جنگ و همچنین فرمانده گردان 11 شناسایی

.FARHAD.
29-09-2012, 23:29
قهرمان پروازهای برون مرزی شهید جواد عزیزی مقدم

.FARHAD.
29-09-2012, 23:32
اولین خلبان شهید جنگ سرلشگر خلبان فیروز شیخ حسنی

.FARHAD.
02-11-2012, 14:06
تیمسار سرتیپ خلبان احمد دانشمندی ، جزء اولین هشت نفر استاد خلبان اف 4 فانتوم و اولین فرمانده گردان 72 شکاری با درجه ستوان یکمی

.FARHAD.
02-11-2012, 14:08
شهید سرلشگر خلبان بیژن فعلی

.FARHAD.
02-11-2012, 14:09
شهید سرلشگر خلبان اسدالله محمدی

.FARHAD.
05-11-2012, 23:26
شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی

.FARHAD.
09-11-2012, 23:51
شهید سرلشگر خلبان عباس دوران

Natilus
10-11-2012, 10:08
برادر شهید عباس دوران دوره دبیرستان معلم ورزش ما بود

.FARHAD.
13-11-2012, 17:08
بزرگ مرد هوانیروز شهید سرلشگر خلبان نصرالله تفضلی

starmaxira
13-11-2012, 17:24
درود به شرف و غیرتشون

.FARHAD.
03-12-2012, 12:53
قهرمان پروازهای برون مرزی شهید سرلشگر خلبان ابراهیم پوردان

.FARHAD.
25-12-2012, 15:06
شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری

.FARHAD.
25-12-2012, 15:50
شادروان سرتیپ دوم خلبان جلیل زندی

شهرت ایشان به عنوان خلبان جنگنده F-14 است .

وی دارای ١١ پیروزی هوایی قابل استناد و اعتماد (تایید شده توسط منابع غربی) شامل 4 فروند میگ 23 - 2 فروند سوخو 22 - 2 فروند میگ 21- و 3 فروند داسو میراژ F1 میباشد.از این رو او به عنوان موفق ترین خلبان شکاری ایرانی و موفق ترین خلبان اف-١٤ شناخته می‌شود وی در سال ۱۳۸۰ در یک حادثه رانندگی به همراه همسرش درگذشت.

MOHSEN_HOT20
25-12-2012, 15:51
سرهنگ خلبان شهید سعید اصغری روحش شاد

bodybuilder
25-12-2012, 16:52
آیا کسی ایشان را میشناسد و از سرنوشتش اطلاع دارد؟

.FARHAD.
29-12-2012, 13:40
شهید سرلشگر خلبان اسداله محمدی

.FARHAD.
02-01-2013, 21:32
قهرمانان شناسایی گردان ١١ مهرآباد، بزرگانی که تنها، بی سلاح و نترس دست نیافتنی ترین گوشه های بغداد را به تسخیر خود در آوردند

.FARHAD.
07-01-2013, 11:23
شادروان سرتیپ دوم خلبان جلیل زندی- تک خال F14

.FARHAD.
07-01-2013, 11:27
نخستین گروه از خلبانان F5 - تهران سال 1965

ariobarzan
07-01-2013, 11:27
واقعا این جستار رو می بینم لذت می برم و مغرور می شم .


ما هزاران سال پیش نبودیم که شحاعت سربازان ایرانی را ببینیم ، ولی با دیدن این تیزپروازان به راحتی می شود به روحیه ی وطن پرستی و جنگاوری دلاوران این آب و خاک در هزاران سال پیش پی برد.

.FARHAD.
07-01-2013, 11:49
شهید سرلشگر خلبان عباس دوران و پسرش

.FARHAD.
07-01-2013, 11:51
شهید سرلشگر خلبان همایون شوقی

.FARHAD.
09-01-2013, 19:10
شهید سرلشگرخلبان هاشم آل آقا

.FARHAD.
09-01-2013, 19:11
شهید سرلشگر خلبان اسداله بربری

Rafaello
09-01-2013, 20:19
فکر نمی کنم دلیرتر از این خلبانان رشید یافت شود

روانشان شاد باد

Rafaello
09-01-2013, 20:26
اینو همین الان در فیسبوک خوندم


صدام حسین برای تحقیر خلبانان ایرانی در تلویزیون عراق گفت:
به هر جوجه کلاغ (خلبان) ایرانی که بتواند به 50 مایلی نیروگاه بصره نزدیک شود حقوق یک سال نیروی هوایی عراق را جایزه خواهم داد.

تنها 150 دقیقه پس از این مصاحبه صدام، تیزپروازان نیروی هوایی ایران، عباس دوران، حیدریان و علیرضا یاسینی نیروگاه بصره را بمباران کردند.

با این عملیات پاسخ گستاخی صدام داده شد و در حقیقت خود صدام تحقیر شد.

درود بر این دلیر مردان

Saeed_Med82
09-01-2013, 20:43
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/5/52/Rabie_%282%29.jpgسپهبد خلبان امیرحسین ربیعی ۱۱ اسفند (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B1_%D8%A7%D8%B3%D9%81%D9%86%D8%AF) ۱۳۰۹ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3%DB%B0%DB%B9) در کرمانشاه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87) متولد شد. وی آخرین فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی ایران (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8 C_%D8%B4%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C_%D8%A7%DB %8C%D8%B1%D8%A7%D9%86) بود که پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A 7%D9%86_%28%DB%B1%DB%B3%DB%B5%DB%B7%29) در تاریخ ۲۱ فروردین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B1_%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86) ۱۳۵۸ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3%DB%B5%DB%B8) در زندان قصر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B5%D8%B1) اعدام شد. محتویات
۱ زندگینامه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D8% A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C#.D8.B2.D9.86.D8.AF.DA.AF.DB.8C.D9.86.D8 .A7.D9.85.D9.87)
۲ تحصیلات و دوره‌های نظامی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D8% A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C#.D8.AA.D8.AD.D8.B5.DB.8C.D9.84.D8.A7.D8 .AA_.D9.88_.D8.AF.D9.88.D8.B1.D9.87.E2.80.8C.D9.87.D8.A7.DB. 8C_.D9.86.D8.B8.D8.A7.D9.85.DB.8C)
۳ مدالها (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D8% A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C#.D9.85.D8.AF.D8.A7.D9.84.D9.87.D8.A7)
۴ مسئولیت‌ها (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D8% A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C#.D9.85.D8.B3.D8.A6.D9.88.D9.84.DB.8C.D8 .AA.E2.80.8C.D9.87.D8.A7)
۵ دستگیری و اعدام (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D8% A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C#.D8.AF.D8.B3.D8.AA.DA.AF.DB.8C.D8.B1.DB .8C_.D9.88_.D8.A7.D8.B9.D8.AF.D8.A7.D9.85)
۶ منابع (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86_%D8%B1%D8% A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C#.D9.85.D9.86.D8.A7.D8.A8.D8.B9)

زندگینامه

امیرحسین ربیعی از خلبانان تیم آکروجت تاج طلایی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%DB%8C%D9%85_%D8%A2%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%AC%D8%AA) و نیروی هوایی شاهنشاهی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8 C_%D8%B4%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C) بود.
در سال ۱۳۵۵ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3%DB%B5%DB%B5) پس از مرگ نابهنگام ارتشبدفضائل تدین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B6%D8%A7%D8%A6%D9%84_%D8%AA%D8%AF%DB%8C%D9%86) فرمانده وقت نیروی هوایی در جریان سانحه هوایی، به دستور شاه (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%B1%D8%B6%D8%A7_%D9%BE%D9%87%D9% 84%D9%88%DB%8C) به مقام فرماندهی نیروی هوایی ایران رسید، انتصاب تیمسار ربیعی به فرماندهی به معنای تغییر نسلی فرماندهان نیروی هوایی تلقی شد.
ربیعی از دبیرستان هدایت تهران مدرک دیپلم خود را دریافت کرد، سپس وارد دانشکده خلبانی می‌گردد.
در دوران خدمت، به پایگاهها و مراکز شرکتهای هوایی معتبر هوایی جهان سفر نمود که از جمله می‌توان پایگاه‌های هوایی: فورستنفلدبروک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%86%D9%81%D9%84%D8%AF%D8%A8 %D8%B1%D9%88%DA%A9) در مونیخ آلمان غربی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C) سال۱۹۵۸، ویلیامز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D9%86%DB%8C%D8%B 1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%B3%D9%84%D8 %B7%D9%86%D8%AA%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%D B%8C%D8%A7_%D8%AF%D8%B1_%D9%88%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%85 %D8%B2)، نلیس (http://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%86%D9%84%DB%8C%D8%B3&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8 %AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%A8%D9 %86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7% D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%AA%DB%8C%D8 %B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A9+%D9%85%D 9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8%A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B 1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86+%D9 %85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF)، تراویس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%8 8_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%88%DB %8C%D8%B3)،ادواردز (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%8 8%DB%8C_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D8%AF%D9%88%D8 %A7%D8%B1%D8%AF%D8%B2) در ایالات متحده و کمپانی‌های هواپیماسازی بوئینگ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%88%D8%A6%DB%8C%D9%86%DA%AF) و شرکت نورتروپ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%BE) در سال ۱۹۷۴ ملاقات نمودو با ژنرالهای سرشناس آمریکایی: براون، کارلتون و رایان آشنا شد و ارتباط برقرار کرد. تیمسار ربیعی در جریان بازدید از پایگاه هوایی تراویس (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%8 8_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%88%DB %8C%D8%B3) از فرماندهی تاکتیکی هوایی ایالات متحده بازدید نمود و با مهارت تمام، یک فروند هواپیمای غول‌پیکر ترابری لاکهید سی-۵ گالکسی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%84%D8%A7%DA%A9%D9%87%DB%8C%D8%AF_%D8%B3%DB%8C-%DB%B5_%DA%AF%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%B3%DB%8C) را به پرواز درآورد.
او با دختر آلمانی به نام گرتا (Greta Hierl، متولد ۲۹ ژانویه ۱۹۳۸) ازدواج کرده و در سال ۱۳۵۷ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3%DB%B5%DB%B7) دو پسر به نامهای آریان ۱۹ ساله و آرمان ۱۳ ساله داشت.
تیمسار ربیعی به ورزش علاقه داشت بخصوص تنیس و اسکی روی آب، مشروب نمی‌خورد و سیگار نمی‌کشید به زبان انگلیسی بسیار مسلط بود و توانمندیش در ترجمه و بیان با یک شهروند آمریکایی برابری می‌کرد، در فن خلبانی تسلط ویژه‌ای داشت و می‌توانست با هر وسیله پروازی که در دسترسش باشد پرواز نماید. ربیعی از طرفدارن آمریکا بود، به ویژه در مورد الگوگیری از نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا. او همواره برای مشاورین ایالات متحده در ایران کمک مهمی به حساب می‌آمد.
تحصیلات و دوره‌های نظامی۱۳۲۹ – ۱۳۳۰: دانشجوی دانشکده خلبانی
۱۳۳۰ – ۱۳۳۱: آموزش خلبانی در پایگاههای Reese ویلیامز نیروی هوایی ایالات متحده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%A F%D9%87)
۱۳۳۸: دوره استاد خلبانی در پایگاه هوایی فورستنفلدبروک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%86%D9%81%D9%84%D8%AF%D8%A8 %D8%B1%D9%88%DA%A9) آلمان غربی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C)
۱۳۳۹: دوره عالی مدرسه افسران اسکادران، پایگاه هوایی ماکسول، آلاباما (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D9%85%D8%A7) ایالات متحده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%A F%D9%87)
۱۳۴۳: مدرسه استاد خلبانی اف-۵ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%81-%DB%B5) پایگاه هوایی ویلیامز، آریزونا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%88%D9%86%D8%A7) ایالات متحده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%A F%D9%87)
۱۳۵۲: دوره عالی مدیریت ۵ هفته‌ای مدرسه نیروی دریایی ایالات متحده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%A F%D9%87)، مونتری کالیفرنیا (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%81%D8%B1%D9%86%DB%8C%D8%A7)
دوره آموزش خلبانی جت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%AA) آلمان غربی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C)
دوره آموزش استاد خلبانی جت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%AA) آلمان غربی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C)
کالج فرماندهی و ستاد ایالات متحده (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%85%D8%AA%D8%AD%D8%A F%D9%87)
دوره آموزش استاد خلبانی آلمان غربی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C)
دوره مدیریت ADC
دوره عملیات هوا زمین A/G و CAS/BAI آلمان غربی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C)

مدالهانشان افتخار درجه ۲ و ۳
نشان لیاقت درجه ۲ و ۳
مدال خدمت درجه ۲ و ۳
نشان پاس درجه۲
نشان همایون درجه۳
مدال ۲۵۰۰ ساله سلطنتی
تشویق در دستور همگانی ارتش
تشویق بار دوم، تشویق بار سوم، تشویق نامه ۵ بار

مسئولیت‌هارئیس باشگاه هوایی
عضو باشگاه شاهنشاهی کشور
۱۳۳۵ – ۱۳۳۸: خلبان شکاری در گردان یکم شکاری مهرآباد تهران
۱۳۳۶ – ۱۳۳۸: دوره استاد خلبان جت در نیروی هوایی ایالات متحده در محل پایگاه هوایی فورستنفلدبروک (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%86%D9%81%D9%84%D8%AF%D8%A8 %D8%B1%D9%88%DA%A9)
۱۳۴۱ – ۱۳۴۴: فرمانده اسکادران در گردان دوم شکاری
۱۳۴۵ – ۱۳۴۶: مدیر عملیات گردان یکم شکاری تهران
۱۳۳۷ – ۱۳۴۱: عضو تیم آکروجت تاج طلایی با هواپیمای اف-۸۴ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%81-%DB%B8%DB%B4)
۱۳۴۱ – ۱۳۴۸: فرمانده تیم پروازی تیم آکروجت تاج طلایی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%DB%8C%D9%85_%D8%A2%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%AC%D8%AA)
دو ماه خدمت در سمت فرماندهی اسکادران حافظ صلح سازمان ملل متحد (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%85%D9%84%D9%84_%D9% 85%D8%AA%D8%AD%D8%AF) در کنگو
خلبان، گروه دوم، اسکادران هوایی، گردان شکاری، پایگاه سوم شکاری
خلبان اول، گروه دوم، اسکادران هوایی، گردان شکاری، پایگاه سوم شکاری
فرمانده گروه دوم اسکادران هوایی، گردان شکاری، پایگاه سوم شکاری
فرمانده اسکادران سوم جت (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D8%AA) اف-۸۴ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D9%81-%DB%B8%DB%B4)، گردان شکاری
فرمانده اسکادران چهارم شکاری بمب‌افکن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%85%D8%A8%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%DA%A9%D9%86) پایگاه دوم شکاری
فرمانده اسکادران سوم شکاری بمب‌افکن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%85%D8%A8%E2%80%8C%D8%A7%D9%81%DA%A9%D9%86) پایگاه دوم شکاری
فرمانده اسکادران ۱۱۰ شکاری تاکتیکی پایگاه یکم شکاری
رئیس عملیات پایگاه یکم شکاری
جانشین فرمانده پایگاه یکم شکاری
فرمانده، فرماندهی تاکتیکی هوایی
۱۳۵۴ – ۱۳۵۷: فرمانده نیروی هوایی شاهنشاهی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C%DB%8 C_%D8%B4%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C_%D8%A7%DB %8C%D8%B1%D8%A7%D9%86)

دستگیری و اعدام

او جزو فرماندهانی بودند که با پیشنهاد عباس قره‌باغی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3_%D9%82%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%D8%A8%D 8%A7%D8%BA%DB%8C) پس از جلسه شورای عالی نیروهای مسلح در ۲۲ بهمن (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B2_%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86) ۱۳۵۷ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3%DB%B5%DB%B7) که در صبح همان روز برگزار شد نامه اعلام بیطرفی ارتش پهلوی در برابرحکومت اسلامی را امضا کردند.
پس از پیروزی انقلاب وی توسط نیروهای انقلابی دستگیر شد و به دادگاه انقلاب (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%8 4%D8%A7%D8%A8) سپرده شد.
او در جواب خلخالی و آیت الله آذری که او را متهم به فساد فی الارض (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D9%87) می‌کردند گفته بود، من "مفسد فی‌الارض" نیستم، من "مفسد فی‌السماء" هستم. چون روزی که جنگ اکتبر میان مصر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B5%D8%B1) و اسرائیل (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A6%DB%8C%D9%84) شروع شد، من از پایگاه وحدتی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%AF%D8%B2%D9%8 1%D9%88%D9%84)، هواپیما به مصر بردم و فرودگاه مصر را بمباران کردم و مجروحین اسرائیلی را به خرمشهر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%B1%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%B1) آوردم تا در بیمارستان این شهر بستری شوند. پس به این جهت من مفسد فی‌السماء هستم.
در پادگان نیروی هوایی، وقتی که برای من خبردار می‌کردند، زمین به لرزه در می‌آمد ؛ اما پس از انقلاب که دستگیر شدم، چشمم را بستند و آوردند، فکر کردم حتما چند کامیون پاسدار و سرباز، مرا دستگیر کرده‌اند وقتی که مرا به زندان قصر آوردند، وسط زندان قصر دیدم که بچه‌ای فریاد می‌زند تیمسار چشمانت را خودت باز کن.
چشمم را باز کردم. هیچ کس را ندیدم. فقط یک بچهٔ هفده ساله با تفنگ ایستاده و می‌گفت چشمان خودت را باز کن و سرت را پائین بینداز. اگر از دستورات آن بچه تخطی می‌کردم، حتما هدف تیر قرار می‌گرفتم، لذا کاملا اطاعت کردم، سرم را پائین انداختم، به من گفت: از طرف راست برو. من طبق دستور او به داخل زندان آمدم.
سر انجام پس از محکومیت در دادگاه انقلاب (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%8 4%D8%A7%D8%A8) مفسد فی الارض (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AD%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D9%87) شناخته و در ۲۱ فروردین (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B2%DB%B1_%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86) ۱۳۵۸ (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B1%DB%B3%DB%B5%DB%B8) در زندان قصر (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D9%82%D8%B5%D8%B1) به حکم صادق خلخالی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82_%D8%AE%D9%84%D8%AE%D8%A7%D9%84%DB%8 C) تیرباران (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86) شد.

Saeed_Med82
09-01-2013, 21:03
سپهبد خلبان امیرحسین ربیعی

masod321
09-01-2013, 23:36
سپهبد خلبان امیرحسین ربیعی

خدا رحمتش کنه :53:

ali.rp
09-01-2013, 23:57
http://img.off4u.info/images/49122492600789588338.jpghttp://img.off4u.info/images/43291516069844862714.jpg

.FARHAD.
11-01-2013, 12:22
تیمسار سرتیپ خلبان فرج اله براتپور لیدر دسته 8 فروندی حمله به H3

.FARHAD.
22-01-2013, 20:14
قهرمان شكاري اف 5 نيروي هوايي شهيد سرلشگر خلبان پرويز ذبيحي

.FARHAD.
27-01-2013, 14:24
تیمسار سرتیپ خلبان فرج اله براتپور

.FARHAD.
30-01-2013, 15:05
قهرمان سوخت رسان هوايي و سرمتخصص سوخت رسان هوايي سروان صابر عبدالرزاق

.FARHAD.
30-01-2013, 15:14
شهید سرتیپ خلبان بیژن هارونی

.FARHAD.
30-01-2013, 15:17
شهید سرلشگر خلبان منصور محمدی آزاد

.FARHAD.
31-01-2013, 12:47
شهید سرلشگر خلبان رحیم ذوقی مقدم

.FARHAD.
31-01-2013, 17:57
شهید سرلشگر خلبان علی اقبالی

.FARHAD.
31-01-2013, 18:04
شهید سرلشگر خلبان محمد حق شناس

.FARHAD.
06-02-2013, 21:32
شهید سرگرد خلبان غلامرضا رنجبران

.FARHAD.
06-02-2013, 21:34
شهید سرلشگر خلبان مصطفی صغیری

.FARHAD.
06-02-2013, 21:43
سرهنگ خلبان یداله جوادپور - تک خال F5 و از اعضای تیم آکروجت تاج طلائی

بزرگترین شهرت او در تاریخ ۶ اوت ۱۹۸۳ حاصل گردیدوآن شکار یک فروند میگ 25 و

همچنین سرنگون کردن یک فروند سوخوی 20 در تاریخ 17 اکتبر 1980.

.FARHAD.
06-02-2013, 21:52
شهید سرلشگر خلبان پرویز ذبیحی

.FARHAD.
08-02-2013, 13:17
شهید سرلشگر خلبان عبدالحسین حاتمی

.FARHAD.
08-02-2013, 13:27
شهید سرگرد خلبان کاظم ظریف خادم - عضو تیم آکروجت تاج طلائی

.FARHAD.
10-02-2013, 16:02
شادروان سرتیپ دوم خلبان جلیل زندی - تک خال F14

.FARHAD.
22-02-2013, 13:31
خلبان شهید همایون پارسافر (هوانیروز)

.FARHAD.
22-02-2013, 13:46
شهید سرلشگر خلبان عباس دوران

.FARHAD.
28-02-2013, 12:50
شهید سرلشگر خلبان علیرضا یاسینی

.O O O.
28-02-2013, 12:52
دلیر مردان روحتون شــــــــــاد :53::53::53::53::53::53::53::53:

با خون خود ایران رو حفظ کردید

.FARHAD.
01-03-2013, 21:57
تندیس شهید سرلشگر خلبان علیرضا حراف (هوانیروز) در شیراز

.FARHAD.
06-03-2013, 00:46
شهید سرلشگر خلبان ناصر رفیق

.FARHAD.
12-04-2013, 22:34
شهید سرلشگر خلبان امیرمرادقلی

.FARHAD.
14-04-2013, 21:04
تندیس شهید سرلشگر خلبان حسین دلحامد

.FARHAD.
22-04-2013, 22:55
شهید سرلشگر خلبان نصراله تفضلی (هوانیروز)

.FARHAD.
05-05-2013, 00:54
متن درخواست فرزند سرلشگرخلبان محمد زارع نعمتی آقای پیمان زارع نعمتی برای جستجوی پدر.
عقاب تیز پرواز ایرانی هنوز به خانه بازنگشته است . سرلشگر خلبان محمد زارع نعمتی قهرمان هواپیمای شکاری ، چون همرزمان دلاورش مردانه به رزم رفت .

.FARHAD.
17-05-2013, 13:20
خلبانان غیور ایرانی شهید علیرضاحراف ، شهیدنصرالله تفضلی ،شهید رادفر ، شهید خدادادی (هوانیروز)

http://uploadtak.com/images/a2929_etv5nhk3ilmxkgl7xix.jpg

http://uploadtak.com/images/8237_iyepgtmk69jczc0i0zr.jpg

.FARHAD.
24-05-2013, 14:47
فاتح آسمان بغداد شهید سرلشگر خلبان عباس دوران در کودکی

.FARHAD.
24-05-2013, 15:02
سمت راست شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری و سمت چپ شهید سرلشگر خلبان علیرضا یاسینی

heva2
24-05-2013, 15:55
نخستين خلبان شهيد دفاع مقدس زندگینامه: خالد حیدری (1329 - 1359)


خالد حیدری که از او با عنوان نخستین شهید خلبان دوران دفاع مقدس یاد می‌شود، در سال 1329 در روستای قلقله از توابع شهرستان مهاباد چشم به جهان گشود.
وی علاقه خاصی به ادبیات و شعر (http://www.hamshahrionline.ir/details/96410)داشت و در نقاشی سیاه قلم و خوشنویسی به حدی تبحر داشت که آثار ماندگاری از خود در این زمینه به یادگار گذاشته است.
http://images.hamshahrionline.ir//images/2012/8/heydari.jpg
حیدری در سال 1350 برای گذراندن دوره مقدس سربازی در نیروی هوایی (http://www.hamshahrionline.ir/details/164598) مشغول به خدمت شد.
پس از سپری کردن دوره خدمت سربازی در آزمون ورودی دانشکده خلبانی شرکت کرد و با قبولی در این آزمون به نیروی هوایی و دانشکده خلبانی وارد شد.
خالد حیدری پس از طی دوره یک ساله مقدماتی در ایران (http://www.hamshahrionline.ir/details/45054)سال 1353 جهت فراگرفتن دوره‌های تکمیلی به مدت دو سال به امریکا (http://www.hamshahrionline.ir/details/54364)اعزام شد.
وی پس از آموزش پرواز با هواپیماهای تی 37 و تی 38 و اف 4 به عنوان خلبان شکاری به ایران بازگشت و پس از 6 ماه حضور در پایگاه یکم شکاری در سال 1356 به پایگاه سوم شکاری منتقل شد.
خالد حیدری با آغاز جنگ تحمیلی (http://www.hamshahrionline.ir/details/62923) همگام با سایر خلبانان شجاع به پاسداری از آسمان میهن خویش پرداخت.
وی سرانجام در ساعت ۵ عصر روز 31 شهریور سال 1359 در عملیاتی معروف به "انتقام" در حالی که به همراه تیم آلفارد از پایگاه سوم شکاری مامور بمباران پایگاه هوایی کوت در استان میسان عراق بود هواپیمایش مورد اصابت یک فروند موشک سام قرار گرفت و در رودخانه دجله سقوط کرد و به همراه کمکش محمد صالحی به شهادت رسید.
پس از سال‌ها در جریان لایروبی رودخانه دجله لاشه هواپیمای شهید حیدری به دست آمد.
خالد حیدری به عنوان اولین شهید برون‌مرزی نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس و نیز شهید وحدت در استان آذربایجان‌غربی شناخته می‌شود.
تندیس خلبان شهید خالد حیدری، نخستین خلبان شهید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار ماکت هواپیمای آن شهید بزرگوار، در ورودی مهاباد - ارومیه نصب شده است.
فیلم سینمایی آلفارد روایت زندگی و نحوه شهادت خالد حیدری و محمد صالحی (http://hamshahrionline.ir/details/181846) است که توسط هوشنگ میرزایی به تصویر کشیده شده است.

.FARHAD.
02-06-2013, 13:57
سلطان خلیج پارس شهید سرلشگر خلبان هاشم آل آقا از بزرگان تامکت. دوران آموزشی آمریکا (نفر اول سمت راست)

.FARHAD.
02-06-2013, 14:02
شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی

.FARHAD.
06-06-2013, 20:41
تیمسار سرتیپ خلبان فرج اله براتپور لیدر دسته 8 فروندی حمله به H3 در کنار تندیس ساخته شده از ایشان.

.FARHAD.
06-06-2013, 20:48
ایستاده از چپ نفر دوم : شادروان سرتیپ خلبان جلیل زندی خلبان تک خال F14
ایستاده از چپ نفر چهارم: شهید سرلشگر خلبان عباس بابائی

senatore20042003
06-06-2013, 21:36
می دونستید شهید بابایی توسط پدافند خود سپاه به اشتباه نشانه گیری شد و شهید شد.این چیزی بود که چند هفته پیش توی یک جلسه پرسش وپاسخ حسن روحانی اعتراف کرد که در هنگام بازگشت از مأموریت به اشتباه توسط پدافند سپاه به شهادت میرسه.

senatore20042003
06-06-2013, 21:45
شهید عباس دوران رو قشنگ یادم هست زمان جنگ خیلی اسمش رو می شنیدیم وقتی هم شهید شد مثل توپ صدا کرد.

.FARHAD.
13-06-2013, 15:28
شادروان سرتیپ خلبان جلیل زندی خلبان تک خال F14

.FARHAD.
14-06-2013, 01:00
مجلس عراق زیر پای فانتومهای شناسایی نیروی هوایی ارتش ایران

http://dvb6.com/attachment.php?attachmentid=336233&stc=1&d=1371123704

.FARHAD.
14-06-2013, 14:52
.............

.FARHAD.
16-06-2013, 18:52
سال 1358 مركز آموزشهاي هوايي، جناب سروان منصور ستاري در كلاس كنترلر شكاري به همراه افسران جوان فارغ التحصيل از دانشكده افسري نيروي زميني
نفر دوم از سمت راست

.FARHAD.
16-06-2013, 22:11
................

.FARHAD.
18-06-2013, 22:37
شهید سرلشگر خلبان غفورجدی اردبیلی افتخار ایران و آذربایجان
دلاور مردی که پس از اخراج از نیروی هوایی علیرغم جفایی که به وی شد در روز اول جنگ به پایگاه بوشهر بازگشت و خواستار انجام وظیفه سربازی خود بدون درجه و حقوق شد و در کنار همرزمانش طومار نیروهای پیشروی کننده عراقی در خوزستان را در هم پیچید.تنها خواسته وی پیچیده شدن پیکر پاکش در پرچم ایران پس از شهادت بود.

http://dvb6.com/attachment.php?attachmentid=336797&stc=1&d=1371582309

.FARHAD.
19-06-2013, 12:09
سمت چپ : سرتیپ خلبان محمد عتیقه چی

.FARHAD.
19-06-2013, 19:36
سرتیپ خلبان جعفر عمادی

.FARHAD.
24-06-2013, 01:01
شهيد سرهنگ خلبان ابراهيم فخرايي (هوانیروز)

http://upcity.ir/images2/17960793833352995081.jpg

.FARHAD.
24-06-2013, 14:51
كاپيتان عبدالخالق صداقت ، پايگاه نوژه همدان

http://upcity.ir/images2/18808593215207271725.jpg

.FARHAD.
26-06-2013, 11:05
تآسیسات نفتی عراق از دریچه لنز فانتوم

http://upcity.ir/images2/27643824483028314716.jpg

.FARHAD.
26-06-2013, 11:09
شهید جواد فکوری

http://upcity.ir/images2/36303492760621355198.jpg

.FARHAD.
27-06-2013, 14:46
ایستاده از چپ به راست: مرادی, نمکی, خضرایی, سیامنصوری, پرتویی, دانشمند, علیا, اصغری, امیری, طحانی, روادگرد
نشسته از چپ به راست: سلمایی, ملکی, زینالی, بهروزفرد, --, --, دلشاد, --

http://upcity.ir/images2/35756854209359259691.jpg

.FARHAD.
29-06-2013, 22:05
شهید سروان خلبان خسرو اخباری, آموزشی ایالات متحده در کنار T-38 Talon

http://upcity.ir/images2/71139609874897461718.jpg

.FARHAD.
29-06-2013, 22:12
شهید علی‌اکبر شیرودی نفر اول از چپ

.FARHAD.
29-06-2013, 22:17
سرهنگ خلبان بهمن هویدا استاد خلبان C-130

.FARHAD.
01-07-2013, 11:09
سرهنگ گردان ١١ شناسایی حسین مددی, چشم تیزبین آسمان بغداد
با آرزوی سلامت و طول عمر برای این قهرمان جنگ

.FARHAD.
04-07-2013, 16:07
قهرمان جنگ شادروان تیمسار ناصر گودرزی از تیزپروازان پایگاه سوم و ششم و از ستارگان عملیات مروارید

.FARHAD.
04-07-2013, 16:09
سرتیپ آزاده خلبان خسرو غفاری

.FARHAD.
05-07-2013, 17:34
شهید سرلشگر خلبان داوود اکرادی

.FARHAD.
08-07-2013, 19:02
سرهنگ بهمن هویدا استاد پرواز C-130, دوره آموزشی آمریکا با T-38 Talon

.FARHAD.
09-07-2013, 11:54
تیمسار سرتیپ خلبان منوچهر محققی (نفر دوم از راست) رکورددار بلامنازع پرواز فانتوم در ایران و خاورمیانه با ٣٠٠٠ ساعت پرواز و ١٨٢ پرواز جنگی برون مرزی.

لیدر دسته پروازی پایگاه بوشهر در عملیات دندان شکن ١٤٠ فروندی کمان ٩٩ در روز دوم جنگ به علت پروازهای طولانی و تحمل جی های طاقت فرسا پس از جنگ دچار ناراحتیهای شدید ستون فقرات و گردن شدند, علاوه بر مشکلات جسمی, ناملایمتهایی که در حقشان شد پس از جنگ گوشه گیرشان کرد.

.FARHAD.
09-07-2013, 11:56
تیمسار سرتيپ عبدالحسين مينو سپهر از اولین اساتید فانتوم

.FARHAD.
10-07-2013, 18:31
سرتیپ خلبان ناصر رضوانی جزو 8 نفر خلبانان بنیانگذار گردان 11 شناسایی تاکتیکی

.FARHAD.
10-07-2013, 18:33
سرتیپ خلبان فرج اله براتپور

.FARHAD.
11-07-2013, 00:56
عملیات حمله به H3

.FARHAD.
11-07-2013, 23:22
سرتیپ جانباز خلبان کیومرث حیدریان
ایشان به همراه شهیدان بزرگوار دوران و یاسینی ١٥٠ دقیقه پس از رجزخوانی صدام مبنی بر دادن ١ سال حقوق خلبانان عراقی به هر خلبان ایرانی که به ٥٠ مایلی بصره برسد, نیروگاه بصره را درهم کوبیده و سالم به پایگاه بازگشتند

.FARHAD.
12-07-2013, 16:03
................

.FARHAD.
14-07-2013, 11:50
تاسیسات هسته ای اوسیراک بغداد پس از بمباران توسط فانتومهای نیروی هوایی در تاریخ 30 سپتامبر 1980 .تصویر توسط یکی از سه خبرنگار فرانسوی قبل از ممانعت مسئولان عراقی ثبت شده است.

http://dvb12.com/attachment.php?attachmentid=338434&stc=1&d=1373789960

.FARHAD.
15-07-2013, 00:19
بزرگان نیروی هوائی سمت راست : شهید سرلشگر خلبان علیرضا یاسینی و سمت چپ سرتیپ خلبان فرج اله براتپور

.FARHAD.
15-07-2013, 15:03
شهید سرلشگر خلبان غفور جدی اردبیلی دوران آموزشی آمریکا (نفر وسط)

.FARHAD.
19-07-2013, 17:53
سرتیپ خلبان عباس پورعلی

.FARHAD.
19-07-2013, 20:47
تصویر کاخ صدام یادگاری از شهید سرتیپ خلبان فریدون ذوالفقاری

http://dvb12.com/attachment.php?attachmentid=338852&stc=1&d=1374254184

.FARHAD.
20-07-2013, 11:53
شهید سرتیپ خلبان فریدون ذوالفقاری

.FARHAD.
22-07-2013, 14:07
دانشجویان خلبانی نیروی هوائی
پایگاه هوائی شپرد تگزاس 1976-1977

.FARHAD.
22-07-2013, 14:41
به مناسبت 30 تیر سالگرد شهادت شهید سرلشگر خلبان عباس دوران آرش کمان گیر ایران

http://dvb13.com/attachment.php?attachmentid=339119&stc=1&d=1374491399 http://dvb13.com/attachment.php?attachmentid=339120&stc=1&d=1374491399

.FARHAD.
24-07-2013, 19:53
دوره آموزش جت پایگاه Webb تگزاس، ۱۳۵۴
ردیف جلو مرحوم ابراهیم پوردان از خلبانان حمله به H-3 و بهروز نقدی بیک با کاپشن پرواز

.FARHAD.
27-07-2013, 22:21
شهید سرلشگر خلبان عباس دوران

.FARHAD.
27-07-2013, 22:24
خلبان گردان ۱۱ شناسایی شهید جاوید الاثر علیرضا دریانیان نفر اول از چپ، دوران آموزشی ایالات متحده با هواپیمای T-41

.FARHAD.
30-07-2013, 20:45
شهید سرلشگر خلبان عباس دوران

http://dvb15.com/attachment.php?attachmentid=339865&stc=1&d=1375204456

.FARHAD.
04-08-2013, 23:44
................

.FARHAD.
10-08-2013, 13:09
ﺷﻬﻴﺪ ﺳﺮﮔﺮﺩ ﺧﻠﺒﺎﻥ ﻋﺰﻳﺰاﻟﻠﻪ ﻧﻆﺮﻱ (( ﺧﻠﺒﺎﻥ ﻫﻮاﻧﻴﺮﻭﺯ))

.FARHAD.
12-08-2013, 00:36
استاد خلبانان و شاگردان کابین جلو گردان 11 شکاری مهرآباد خرداد 1361

ردیف اول ایستاده از راست: محمود لنصاری، کیان ساجدی، شهید محمد فرهمند فر، پور علی، علی بختیاری، محمود ضرابی، احمد شیرچی، خسرو غفاری، شهید علی خسروی، شهید اصغر فتح نزاد

ردیف وسط از راست: اکبر منتصری، سیاوش مشیری، جمشید فرقدان، خالقی، حسن حسینی، حسین محمدزاده، احمد سلیمانی، ناصر باقری، داوود مقدمی، محمد پیروان، حاجی آقا زاده

ردیف سوم از راست :

رضا معزی، اسماعیل خانی، خسرو ادیبی، شهید فتوحی شعار، محمد تاروردی، حمزه ای، عبدالحسین احمدی، عباس جلالی یار، غلا محسینی، سید حسینی

.FARHAD.
12-08-2013, 23:40
سمت راست سرتیپ براتپور و سمت چپ سرتیپ عتیقه چی

.FARHAD.
13-08-2013, 14:29
تیمسار عبدالحسين مينو سپهر از اولین خلبانهای اف-۱۴، استاد پرواز و موسس گردانهای ۸۱ و ۸۲ شکاری اصفهان

.FARHAD.
15-08-2013, 17:06
.................

.FARHAD.
15-08-2013, 17:09
۳-۶۰۷۹ آخرین تامکت تحویل شده به ایران و از موفقترین آنها، این پرنده که در ابتدای جنگ به عنوان رزرو نگهداری میشد با خلبانهای مختلف موفق به ساقط کردن ۱۲ هواپیمای عراقی در طول جنگ شد.

.FARHAD.
15-08-2013, 20:40
خلبان بنام اف-۱۴ مرحوم تیمسار عباس حزین دوران آموزشی ایالات متحده

.FARHAD.
19-08-2013, 12:21
سوختگیری برفراز دریاچه ارومیه پس از بازگشت از عملیات برون مرزی بمباران پالایشگاه K-2 کرکوک در عمق خاک عراق، سال 1361

http://dvb16.com/attachment.php?attachmentid=341982&stc=1&d=1376902185

.FARHAD.
19-08-2013, 12:23
خلبان فانتوم شناسایی، شهیدابوالقاسم کامرانی

.FARHAD.
19-08-2013, 23:30
نفردوم از سمت راست شهید سرلشگرخلبان علیرضا یاسینی

.FARHAD.
19-08-2013, 23:31
بقایای میراژ F1 سرنگون شده اطراف دزفول

.FARHAD.
20-08-2013, 23:49
شهید سرلشگر خلبان فیروز شیخ حسنی

.FARHAD.
20-08-2013, 23:50
شهید سرلشگرخلبان محمدحسین دارابی

.FARHAD.
21-08-2013, 16:34
ﺷﻬﻴﺪ ﺳﺮﮔﺮﺩ ﺧﻠﺒﺎﻥ ﻋﺰﻳﺰاﻟﻠﻪ ﻧﻆﺮﻱ. خلبان هوانيروز همراه مستشار آمريكايئ. اصفهان.

.FARHAD.
22-08-2013, 19:48
............

http://dvb17.com/attachment.php?attachmentid=342346&stc=1&d=1377186749

.FARHAD.
22-08-2013, 19:49
آخرین لحظات حیات یک فروند میگ 21 عراقی

http://dvb17.com/attachment.php?attachmentid=342348&stc=1&d=1377187047

.FARHAD.
27-08-2013, 11:53
خلبانان F-14 گردان 82 شکاری پایگاه هشتم اصفهان، سال 1356
نشسته از راست: هرندي، كريمي، رهبري، نيك انجام، ابراهيمي، عقبايي، خادمي
ردیف وسط از راست: انصارين، مرادي، نظام آباد, شهيد خورشيدي, افشار, الله داد, مازندراني, روستايي, جهانبخش
ردیف عقب از راست: سلطاني، طالبي، ظرافت فر، نجفي، وكيلي، فرخ، مهرگانفر، احمدي، پاشاپور، جاويدنيا، معصوم، مظاهر، باقري

.FARHAD.
27-08-2013, 11:54
محمد صالحی از اولین شهدای نیروی هوایی در جنگ در سنین نوجوانی

.FARHAD.
29-08-2013, 11:24
شهید سرلشگر خلبان حسین خلعتبری

.FARHAD.
31-08-2013, 15:00
سرتيپ خلبان فضل الله جاويدنيا- F14

.FARHAD.
01-09-2013, 18:26
شهید سرلشگر خلبان حسین عبدالشاهی

.FARHAD.
01-09-2013, 18:29
شهید سرلشگر خلبان بیژن بازرگان(هوانیروز)

.FARHAD.
01-09-2013, 18:36
آرامگاه شهید سرلشگر خلبان اسداله بربری

.FARHAD.
02-09-2013, 01:27
Tom Cat World's Ace

.FARHAD.
02-09-2013, 01:30
لانچ کننده موشک های هاوک در پایگاه 4 شکاری دزفول

.FARHAD.
03-09-2013, 23:37
سرهنگ خلبان حسین خلج

.FARHAD.
03-09-2013, 23:46
تیمسار سرتیپ دوم خلبان فرج اله براتپور در حال یادگیری فنون پروازی در ایالات متحده

.FARHAD.
04-09-2013, 12:10
سرگرد خلبان شهید حسین حسینی

.FARHAD.
06-09-2013, 13:14
شهید سرلشگر خلبان علیرضا حراف (هوانیروز)

.FARHAD.
10-09-2013, 20:48
١٩ شهریور سالروز شهادت سرگرد بیژن فعلی

.FARHAD.
11-09-2013, 13:11
سرهنگ خلبان غلامرضا شهپرست (درعکس) و سرهنگ خلبان نریمان شاداب اولین شکارچیان تانک در جنگ بودند.خلبان شهپرست ،استاد شلیک و پرواز با هلیکوپتر تاو، جزء دلاورانیست که نامش در تاریخ نبرد هلی کوپتر با تانک در جهان ثبت گردیده است

.FARHAD.
11-09-2013, 13:25
....................

.FARHAD.
12-09-2013, 21:56
..................

.FARHAD.
13-09-2013, 11:09
سرتیپ خلبان احمد مهرنیا از پیشکسوتان اف-5 و قهرمان جنگ, دوران آموزشی ایالات متحده

.FARHAD.
16-09-2013, 11:33
سرتیپ حسن زاده از خلبانان پایگاه وحدتی, دوران آموزشی آمریکا

.FARHAD.
17-09-2013, 22:32
شادروان تیمسار خلبان امیر جلالی از اولین اساتید شناسایی در کنار هواپیمای RF-5

.FARHAD.
17-09-2013, 22:36
سر متخصص سوخت رسان هوایی سروان صابر عبدالرزاق

.FARHAD.
17-09-2013, 22:47
نخستین خلبانان گردان شناسایی که آن زمان گردان 101 شناسایی خوانده می شد.این گردان که با تجهیز به هواپیمای لاکهید RT-33 انجام نخستین ماموریت های اکتشاف هوایی نیروی هوایی را بعهده گرفت توسط اقایان از راست به چپ وحید ازلی-بهمن فرقانی-هوشنگ ناهید-حسین امامی-رضا فلاحی-محمد علی پور و حسن تهرانی(نشسته) تشکیل شد.

.FARHAD.
19-09-2013, 13:05
شهید جاوید الاثر سروان خلبان محمد زارع نعمتی
فارغ التحصیل آموزشگاه لکلند تگزاس و دانشکده پرواز کلمبوس آریزونا و استاد پرواز پایگاه وحدتی دزفول

keiivan
19-09-2013, 13:22
سلام

دوستان عزیزم جاداره در این تاپیک از فرهاد عزیز تشکر ویژه ای داشته باشیم به خاطر زحمات بسیار زیادی که برای این تاپیک کشیدند و رشادت های این عزیزان را به تصویر در اوردند ....
فرهاد جان خسته نباشی و امیدوارم همیشه موفق و در پناه خداوند سرافراز باشی

.FARHAD.
20-09-2013, 20:04
شادروان سرتیپ خلبان ابراهیم پوردان از خلبانان شرکت کننده در عملیات حمله به H-3 تعریف میکند که همینطور که در طول مسیر از میان کوه های پوشیده از برف و سر به فلک کشیده شمال کردستان عراق میگذشتیم هیچ نشانی از حضور انسان در روی زمین به چشم نمیخورد با خودم فکر میکردم اگر اینجا سقوط کنیم خدا میداند چند سال طول میکشد تا اجساد ما را پیدا کنند!

.FARHAD.
20-09-2013, 22:50
شهید سرلشگر خلبان میر مراد زهی(هوانیروز)

.FARHAD.
20-09-2013, 22:53
شهید سرلشگر خلبان اسداله بربری

.FARHAD.
23-09-2013, 16:45
شهید خلبان محمد صالحي (چپ) و كمك خلبان شهید خالد حيدري (راست)

.FARHAD.
26-09-2013, 21:39
حسن بیگدلی از پایه گذاران و بهترینهای گردان ١١ شناسایی

ایشان متاسفانه در تلاطم روزهای اول انقلاب به ناحق از نیرو کنار گذاشته شد و بمباران پایگاه مهرآباد در روز اول جنگ را به عنوان فردی غیرنظامی در حالی که از محل کسب خود از کرج به تهران بازمیگشت شاهد بود.

وی میگوید از ماشین پیاده شدم و در حالی که پرواز جتهای عراقی و دود برخواسته از فرودگاه را میدیدم و درحالی که بغض کرده بودم در حسرت و خشم ناتوانی در انجام وظیفه سربازی خود با فریاد به ماشین مشت زدم.

ایشان با تلاشهای ناصر رضوانی و دلجویی و قدرشناسی سرهنگ فکوری به گردان ١١ بازگشتند و علیرغم یک سال دوری از پرواز بدون منتظر ماندن برای رسیدن حکم رسمیشان بدون درجه با جان و دل پروازهای شناسایی خود را بی وقفه در عمق خاک عراق شروع کردند بطوری که زبان از شرح دلاوری ها و پروازهای ریسک بالای وی در طول خدمت درخشانشان قاصر است.